Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Nasze gusta niekoniecznie reprezentowane są przez zestaw cotygodniowych notowań LP3... Może mamy nasze własne?

Moderatorzy: Yacy, Grycek, jollyroger72, Yacy, Grycek, jollyroger72

kajman
Posty: 64222
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: kajman »

Skoro był na liście przebojow to musi być przebój.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19626
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: jollyroger72 »

kajman pisze:Skoro był na liście przebojow to musi być przebój.
Na liście bywają też koszmary.
Awatar użytkownika
Martyr
Posty: 9274
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 7:38 pm
Lokalizacja: Elbląg

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Martyr »

Yacy pisze:
jollyroger72 pisze:może zakończyć to nieco później niż 24.04.2015
mówisz, że tak? w sumie coś w tym jest, bo sam narzekam, że podsumowanie roku ukazuje się na antenie przed ostatnim notowaniem LP3... ;-)
jeśli byłoby więcej głosów za takim rozwiązaniem, to koniec byłby np. 24 czerwca.
to byłby ładny prezent urodzinowy dla Grzegorza i dla mnie :wink:
kajman
Posty: 64222
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: kajman »

jollyroger72 pisze:
kajman pisze:Skoro był na liście przebojow to musi być przebój.
Na liście bywają też koszmary.
Koszmar też może być przebojem. I ogolnie najwięcej koszmarów jest wśród przebojów.
Aro
Posty: 6086
Rejestracja: pt lip 13, 2007 11:08 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 25.08.1984

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Aro »

1. Bawimy się w wybór "1 z 33 nr 1"?
a. zdecydowanie. rewelacyjny pomysł :D

2. Wybieramy z utworów, które debiutowały na LP3:
b. pomiędzy 24.04 a 23.04 roku następnego.

3. Głosujemy na utwory, które pojawiły się:
c. w całym zestawieniu, łącznie z poczekalnią.

4. Metoda głosowania poszczególnych roczników:
b. każdy wybiera "10" i układa w kolejności od 1 do 10. kryteria jak w przypadku liczenia Forumowej.

5. Metoda głosowania na 1 z 33 nr 1:
c. szeregujemy wszystkie trzydzieści trzy utwory od 1 do 33, tak jak w MOJEJ 30.

6. Sposób głosowania:
b. na pw,

7. Cały plebiscyt robimy:
a. w jednym wątku.

8. Utwory do danego rocznika:
b. chciałbym mieć wklejone na Forum.

9. Wolne wnioski. :-)
fajnie by było gdyby zakończenie przypadało w urodziny listy. tylko czy technicznie się uda?
Yacy pisze:Wybieramy jeden najlepszy/najpopularniejszy/po prostu "naj" utwór
dla mnie oczywistość, że to będzie najbardziej najmojszy. :wink:
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Miszon »

1. Bawimy się w wybór "1 z 33 nr 1"?
a. tak,

6. Sposób głosowania:
c. jak kto chce.

7. Cały plebiscyt robimy:
a. w jednym wątku,

8. Utwory do danego rocznika:
a. znajdę sobie na lp3.pl,

Reszta obojętne.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Yacy »

na Wasze głosy tu i na pw czekam do północy. a wyniki rano :-)
Awatar użytkownika
Arkano
Posty: 3254
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 7:38 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: n. 283 - przełomowe
Lokalizacja: Śrem

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Arkano »

1. Bawimy się w wybór "1 z 33 nr 1"?
a. tak,

2. Wybieramy z utworów, które debiutowały na LP3:
(obojętnie)

3. Głosujemy na utwory, które pojawiły się:
c. w całym zestawieniu, łącznie z poczekalnią.


4. Metoda głosowania poszczególnych roczników:
c. szeregujemy po 20 utworów, metoda sprawdza się w topach artystów,
<podpunkt a) to dla mnie out, podpunkt b) zbyt drastyczna różnica pomiędzy miejscem 1 a 10>

5. Metoda głosowania na 1 z 33 nr 1:
c. szeregujemy wszystkie trzydzieści trzy utwory od 1 do 33, tak jak w MOJEJ 30.

6. Sposób głosowania:
c. jak kto chce.

7. Cały plebiscyt robimy:
b. w osobnych wątkach dla każdego rocznika.

8. Utwory do danego rocznika:
b. chciałbym mieć wklejone na Forum.

9. Wolne wnioski. :-)
Do boju!
Miszon pisze:pytanie:
wybieramy ulubiony numer, czy największy wg nas przebój?
Ulubiony, na największy przebój nie potrzeba głosować, od tego są podsumowania w archeo.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Yacy »

no i na tym zakończyliśmy sondowanie :-)
dziękuję!

wyniki Waszych głosów pojawią się tu jutro rano.

na pw dostałem trzy głosy.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Yacy »

dla formalności wklejam swoje głosy i nie mam w tej chwili zupełnie pojęcia jak ułożyły się Wasze głosy...

1. a
2. b
3. b
4. b
5. c
6. c
7. b
8. b
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Yacy »

Aro pisze:fajnie by było gdyby zakończenie przypadało w urodziny listy. tylko czy technicznie się uda?
jeśli nie będzie specjalnych sprzeciwów, to można tak rozplanować, aby wybór utworu za rok 2014/2015 (zdradzam już częściowo wyniki sondy :-P) połączyć z wyborem tego jednego jedynego i załatwić to w ciągu jednego tygodnia. data jest znana. każdy może się odpowiednio przygotować. raczej nie będziemy zapraszać zwycięzcy do wykonania utworu na żywo na forum :STOP: więc utwór nie musi być wybrany wcześniej. Ale chyba fajnie by było aby był na 24.04. O tym możemy jeszcze podyskutować. Ja z policzeniem nie będę miał problemu, więc to nie jest argumentem ani za ani przeciw :-)
neon.ka pisze:nie wiem, czy wolno głosować jeśli się nie jest pewnym, czy uda się wziąć w zabawie udział...
LLucky pisze:Mam wrażenie, że będzie całkiem sporo osób, które nie będą mogły tydzień w tydzień uczestniczyć w tej zabawie - czy to nie skomplikuje jakoś reguł? Na przykład czy osoby, które nie podały żadnej propozycji w pierwszym etapie, będą mogły uczestniczyć w ostatecznym głosowaniu na 1 z 33?
jeśli na którymkolwiek etapie przyjdą trzy głosy, siedemnaście lub sto osiem to podliczę i zawsze zostanie ten jeden jedyny utwór. każdy może brać udział w tych głosowaniach, w których ma ochotę. można wziąć udział tylko w ostatecznym wyborze. tu nic się nie może skomplikować. ogólnie najważniejsze reguły i terminy są znane i tylko od nas zależy kto i jak chce w tym wziąć udział.
neon.ka pisze: nie byłoby wielkim problemem wstawić w razie czego któryś z tych najnowszych debiutów do swojego topu roku 2014/2015 [względnie zagłosować dopiero na koniec ustalonego terminu głosowania - pewnie będziesz podliczał i tak dopiero na koniec - czy też na bieżąco?]. Nie wiem, czy to jest zrozumiałe, co napisałam oraz czy ja dobrze zrozumiałam na czym by polegała zabawa. ;-)[/b]
wszytko jest jasne i mam wrażenie, że Ty też dobrze to rozumiesz :-) podliczenie roczników i ostateczne nie są żadnym problemem. wystarczy mi "chwila". tak jak pisałem powyżej ostatni utwór i głosowanie na 33 utwory można - z mojego punktu widzenia - zrobić w tydzień!
neon.ka pisze:c. w całym zestawieniu, łącznie z poczekalnią.
Chociaż kręcę sobie tym sama bicz na siebie, bo wtedy więcej wybierania i ewentualnego słuchania, a tym samym więcej potrzebnego czasu. :mrgreen:
mhm. top30 byłoby optymalne...
neon.ka pisze:Chociażby dlatego, żebyś nie miał za dużo liczenia. :-)
z grubsza nie ma znaczenia 1/10/30... więc to:
neon.ka pisze:tu już nie mam tak dobrego serca... ;-)
mnie cieszy :-)
Martyr pisze:też jestem za tym by zakończyć to nieco później niż 24.04.2015, np. miesiąc później tj. 24.05
koniecznie musimy o tym pogadać. nie w domu tylko tu na forum :-P
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Yacy »

Pozwoliłem sobie zmienić tytuł, bo do głosowań założę wątek osobny.

Wyniki. (bez mojego głosu, który okazał się być zbędnym..., jedynie dla jasności pokazuję gdzie był mój głos )

brało udział 19 osób. (plus ja)


1. Bawimy się w wybór "1 z 33 nr 1"?

a. tak, 18 (plus 1)
b. nie. 1


2. Wybieramy z utworów, które debiutowały na LP3:

a. w roku kalendarzowym 5
b. pomiędzy 24.04 a 23.04 roku następnego, 10 (plus 1)


3. Głosujemy na utwory, które pojawiły się:

a. w top20, 3
b. w bieżącym topie (czyli zależnie od panujących aktualnie zasad top20, top30, top40), 5 (plus 1)
c. w całym zestawieniu, łącznie z poczekalnią. 8


4. Metoda głosowania poszczególnych roczników:

a. każdy wybiera jeden utwór. 2
b. każdy wybiera "10" i układa w kolejności od 1 do 10 i punktujemy tak jak w przypadku liczenia Forumowej. Kryteria w przypadku remisu takie jak przy liczeniu Forumowej, 12 (plus 1)
c. szeregujemy po 20/30/50 utworów od 1 do n, tak jak w MOJEJ 30. (proszę wskazać wartość "n"). 3


5. Metoda głosowania na 1 z 33 nr 1:

a. każdy wybiera jeden utwór. 2
b. każdy wybiera "10" i układa w kolejności od 1 do 10 i punktujemy tak jak w przypadku liczenia Forumowej. Kryteria w przypadku remisu takie jak przy liczeniu Forumowej, 5
c. szeregujemy wszystkie trzydzieści trzy utwory od 1 do 33, tak jak w MOJEJ 30. 10 (plus 1)


6. Sposób głosowania:

a. na Forum, 4
b. na pw, 8
c. jak kto chce. 4 (plus 1)


7. Cały plebiscyt robimy:

a. w jednym wątku, 10
b. w osobnych wątkach dla każdego rocznika. 7 (plus 1)

8. Utwory do danego rocznika:

a. znajdę sobie na lp3.pl, 2
b. chciałbym mieć wklejone na Forum. 16 (plus 1)


Na czerwono punkty, które będą obowiązywały.
Do niedzieli wieczorem - 21:00 - przyjmuję uwagi/skargi/zażalenia
Potem wklejam zasady i jak ja to widzę, oczywiście terminy jeszcze można będzie skorygować.
W czasie listy za tydzień pojawi się pierwsza pula utworów.

to mniej więcej tyle na dzień dzisiejszy.

Bardzo dziękuję za Wasze głosy, opinie i czekam na dalsze :-)
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: neon.ka »

Ode mnie pierwsza opinia [i jedyna na zakończenie mojego dnia] jest taka, że bardzo wcześnie u Ciebie zaczyna się rano. :P :mrgreen:
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19626
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: jollyroger72 »

neon.ka pisze:Ode mnie pierwsza opinia [i jedyna na zakończenie mojego dnia] jest taka, że bardzo wcześnie u Ciebie zaczyna się rano. :P :mrgreen:
Może Yacy pomieszkuje w innej strefie czasowej? :wink:

Wybór zasad wyszedł ogólnie OK, poza tym głosowaniem na pw. Po co to ukrywać? Nie rozumiem tego, ale chyba nie muszę...
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Yacy »

neon.ka pisze:bardzo wcześnie u Ciebie zaczyna się rano. :P :mrgreen:
:P miałem gotowe, więc wkleiłem, gdybym tego nie zrobił, to okazałoby się, że 12:54 to u mnie rano. i co lepsze? ;-)

nie wiem czy wszyscy, którzy głosowali za całym zestawem zdawali sobie z tego sprawę, ale wg wstępnych danych rocznik 1982/1983 to 279 utworów do wyboru!!! :D
Awatar użytkownika
Martyr
Posty: 9274
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 7:38 pm
Lokalizacja: Elbląg

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Martyr »

Zacznę od tego że powstała bardzo fajna i ciekawa zabawa. :D Jacku, gratuluję super pomysłu /buziak/ :)
neon.ka pisze:Ode mnie pierwsza opinia [i jedyna na zakończenie mojego dnia] jest taka, że bardzo wcześnie u Ciebie zaczyna się rano. :P :mrgreen:
Jackowi zdarza się ostatnio ze do późna w nocy nad czymś pracuje, wiec to może tak jakby z przyzwyczajenia. Pewnie nocą jakieś głębsze myślowe fluidy tutaj /w domu/ latają. :wink:
jollyroger72 pisze:Wybór zasad wyszedł ogólnie OK, poza tym głosowaniem na pw. Po co to ukrywać? Nie rozumiem tego, ale chyba nie muszę...
już zagłosowane i się tego nie zmieni, ale pomyślałam teraz, że dużo stracimy, bo można by było na bieżąco komentować co się komu bardziej podoba.
Na moje głosowanie też niestety wpływ wywarło to, co napisał kajman i niejako sprowokował pewną część forum, żeby głosowała za tajnością.
Yacy pisze:dla formalności wklejam swoje głosy i nie mam w tej chwili zupełnie pojęcia jak ułożyły się Wasze głosy...
z niejakim zaskoczeniem ale tez wielką radością odkryłam, że mamy większą część odpowiedzi taką samą, więc jesteśmy bardzo zgodni. :)
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Sundrajta »

Nie zdążyłem zagłosować, bo byłem zajęty swoim wątkiem. :shock:
A sam pomysł mi się także podoba i raczej będę brał udział w głosowaniach. Tylko nie gwarantuję, że w każdym!
Yacy pisze:(...)
nie wiem czy wszyscy, którzy głosowali za całym zestawem zdawali sobie z tego sprawę, ale wg wstępnych danych rocznik 1982/1983 to 279 utworów do wyboru!!! :D
Właśnie tutaj chciałem zagłosować za opcją top 20 z każdego głosowania, ale cóż wygrała inna. Zatem na ogarnięcie tylu piosenek z każdego roku będziemy jednak potrzebowali sporo czasu! :STOP:
I też jestem za tym by finał zabawy nie był dokładnie tego 24.04 tylko nieco później ale tu bym się nie upierał.
Skoro będą 33 utwory w finale mam pomysł, by podzielić je w pierwszej rundzie (trochę wzorem Naszej Listy) na jedenaście trójek i dopiero finałowa grupa walczyłaby o główne trofeum. To tak na gorąco, może do jutra jeszcze coś wymyślę? :wink:
ku3a
Posty: 20948
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: ku3a »

to może lepiej nie... :-P
Sundrajta pisze:Zatem na ogarnięcie tylu piosenek z każdego roku będziemy jednak potrzebowali sporo czasu!
a co, będziesz przesłuchiwać wszystkie piosenki?... :roll:
czyli nie głosujesz na największe przeboje, na swoje ulubione utwory z poszczególnych roczników, tylko "nie mam pojęcia co to za piosenka, ale przesłucham i może się okaże, że jest fajna"?... :roll:
Awatar użytkownika
Sundrajta
Posty: 6553
Rejestracja: pn sty 03, 2011 8:27 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1990 (z Big przerwą)
Lokalizacja: powiat siemiatycki

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Sundrajta »

Na pewno będę miał swoje ulubione w takim gronie. Ale rzeczywiście wolałbym odschłuchać sobie wybraną powiedzmy trzydziestkę. Po tylu latach jakaś piosenka może zupełnie inaczej zabrzmieć! A chciałbym rzetelnie wybrać wygrywającą dziesiątkę. :mrgreen:
Awatar użytkownika
neon.ka
Posty: 4312
Rejestracja: pt sie 03, 2007 8:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 436, 30.06.1990
Lokalizacja: warszawa

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: neon.ka »

Martyr pisze:
jollyroger72 pisze:Wybór zasad wyszedł ogólnie OK, poza tym głosowaniem na pw. Po co to ukrywać? Nie rozumiem tego, ale chyba nie muszę...
już zagłosowane i się tego nie zmieni, ale pomyślałam teraz, że dużo stracimy, bo można by było na bieżąco komentować co się komu bardziej podoba.
Na moje głosowanie też niestety wpływ wywarło to, co napisał kajman i niejako sprowokował pewną część forum, żeby głosowała za tajnością.
Ja akurat, jak wiadomo, generalnie jestem za glosowaniem na PW we wszelkich naszych zabawach, wiec i tak glosowalabym za tym rozwiazaniem. Natomiast rzeczywiscie z powodu tego, co napisal kajman, tym razem zaglosowalam tajnie - bo mimo wszystko jesli wiekszosc osob glosuje na forum, to ja rowniez wybieram zwykle ta opcje, a tym razem tak nie zrobilam.
No i zgodze sie z tym, ze glosowanie tajne w pewien sposob zubaza przebieg zabaw, i to jest jeden spory minus, ale w moim odczuciu korzysci go przewyzszaja.
Sundrajta pisze:I też jestem za tym by finał zabawy nie był dokładnie tego 24.04 tylko nieco później ale tu bym się nie upierał.
Ja za to wlasnie przeciwnie - byloby fajnie, gdyby final wypadl wtedy, gdy swietowac bedziemy uplyniecie owych 33 lat.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Miszon »

Arkano pisze:
Miszon pisze:pytanie:
wybieramy ulubiony numer, czy największy wg nas przebój?
Ulubiony, na największy przebój nie potrzeba głosować, od tego są podsumowania w archeo.
nie zgadzam się, ponieważ co z tego, że coś kiedyś było większym przebojem. GŁosujemy z dzisiejszej perspektywy, a z dzisiejszej np. "The show must go on" czy "Innuendo" są wielokrotnie większymi przebojami niż dajmy na to "Ride the wild wind". a przy roku 1983 się zatrzymując: Beat it Jacksona doszedł tylko do miejsca 2x13, a w tym samym czasie "Welcome to heartlight" Kenny'ego Logginsa było na 2x5. Pytanie, co jest DZIŚ większym przebojem jest chyba łatwe.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Yacy »

no to skoro wiadomo co jest większym przebojem to po co głosować?
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Miszon »

Napisałem przecież dokładnie odwrotnie :roll: . Że nie można się kierować statystykami, ponieważ one pokazują tylko co BYŁO największym przebojem, a nie co JEST.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22022
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 1 z 33 nr 1

Post autor: Yacy »

to chyba nie umiem czytać...
Miszon pisze:np. "The show must go on" czy "Innuendo" są wielokrotnie większymi przebojami niż dajmy na to "Ride the wild wind".
skoro wiadomo to po co głosować?
Miszon pisze:Pytanie, co jest DZIŚ większym przebojem jest chyba łatwe.
skoro tu jest takie oczywiste to po co głosować?
nie widzę tu nigdzie byś pisał odwrotnie...
dlatego ja np. nie głosuję na przeboje, a na moje ulubione utwory. :-)
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15298
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zabawa 1 z 33 nr 1 - ustalenia

Post autor: Miszon »

hm... wydawało mi się, że podałem na tyle oczywiste przypadki, że nie będzie wątpliwości... (ale widocznie uważasz odwrotnie, co mnie zaskoczyło, bo pewnie proporcja byłaby raczej 50:1 w drugą stronę)

a ponieważ nie zawsze jest to tak oczywiste, dlatego warto w innych przypadkach zrobić sobie taką zabawę.
ODPOWIEDZ