16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Topy Wszech Czasów stały się nieodłącznym towarzyszem Listy Przebojów — miód na serca i uszy dla prawdziwych fanów dawnej „Trójki”!

Moderatorzy: ku3a, Yacy, Mateusz, neon.ka, ku3a, neon.ka, Yacy, Mateusz

Regulamin forum
Zakaz publikowania zamieszczonych tu danych gdziekolwiek bez wyraźnej zgody Administracji Forum! Zamieszczone dane są wyłącznie do prywatnego użytku zarejestrowanych tu uczestników.
sino
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 06, 2010 1:36 pm

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: sino »

Miszon pisze:Pomysł z Ctrl+F jest poroniony. W tej chwili głosowanie zajmowało 15 minut minimum, co sprawiało, że co niecierpliwszym nie chciało się wracać do poprzednich podstron. Przy losowym układzie zajmowałoby jeszcze dłużej, co promowałoby utwory na ostatniej podstronie jeszcze bardziej (a w przypadku braku podstron - z początku listy zapewne, jak w polskim TW).
Otóż nie, każdy miałby inną ostatnią stronę (bo kolejność byłaby losowa), więc statystycznie nic by to nie zmieniło w kolejności na TOPie (jedynie wyniki by się spłaszczyły, czyli różnice zmalały). No i powinno być mniej stron, np.5.
wwas pisze:We wcześniejszych wpisach pojawiła się opinia, że skoro w pierwszej setce jest 35 utworów z jedenastej podstrony
Nawet nie zauważyłem że było aż tak tragicznie, a zatem urealnić TOP16 jest jeszcze łatwiej - należy zdyskwalifikować wszystkich którzy oddali więcej niż 15 głosów na 11-tą stronę (bo 100/12 = ~9 wliczając że 12-ta była niepełna), a już na pewno tych co oddali >20. Ewentualnie losowo zmniejszyć im liczbę głosów, np. oddał 20 a powinien 9 no to komputer losuje 9 z 20.
Awatar użytkownika
wwas
Posty: 2463
Rejestracja: wt paź 13, 2009 2:53 pm

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: wwas »

Ten ostatni pomysł raczej nie jest realistyczny, natomiast pokazuje, że chyba znowu zostałem źle zrozumiany. Otóż w poprzednim poście starałem się pokazać, że 35 piosenek z jedenastej podstrony mogło się znaleźć w setce, nawet jeżeli statystycznie każda osoba spośród 100 głosów umieściła ich tam... 12. Tak więc to rozwiązanie, oprócz tego, że byłoby krzywdzące dla wielbicieli U2 (domyślam się, że po ogłoszeniu wyników ich liczba trochę spadła, ale raczej nie do zera :)) mogłoby być po prostu nieskuteczne :)
ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: ku3a »

uff, przeczytałem cały wątek...
zajęło mi to kilka dni na kilka rat, ale cieszę się z tego, bo przez te kilka dni emocje mi opadły. nie czytałem jeszcze komentarzy Topu we wcześniejszych wątkach i w ogóle słuchałem go nie wchodząc w komentowanie.
emocje opadły, więc już nie napiszę tego co mi się rzucało do gardła w czasie kolejnych utworów. a po zakończeniu powiedziałem, że mam nadzieję, że... Zresztą nieważne. ciekawe tylko czy jutro będzie jakaś rozmowa na ten temat...
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: JaceK »

ku3a pisze:(...)
emocje opadły, więc już nie napiszę tego co mi się rzucało do gardła w czasie kolejnych utworów. a po zakończeniu powiedziałem, że mam nadzieję, że... Zresztą nieważne. ciekawe tylko czy jutro będzie jakaś rozmowa na ten temat...
A dlaczego się auto-ocenzurowałeś? Szkoda...
Mnie też ciekawi co jutro się wydarzy. Zwłaszcza, że nadal nikt nie przysłał żadnej odpowiedzi, nawet jednowyrazowej...
Awatar użytkownika
anowika
Posty: 1500
Rejestracja: sob sie 29, 2009 7:44 pm

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: anowika »

FOXD pisze: Nie wymiękaj proszę :( ...
FOXD, nie wymiękam :wink: "twardym trzeba być..." :D
mam nadzieję, że "nowe" w Trzeciej antenie po prostu sobie tam działa, oby dobrze, a jutro Ku3ba, JaceK tudzież Inni wybierający się wejdą do budynku 3/5/7 :know:
tak to już szczęśliwie lub nie (zależy oczywiście jak dla kogo), przeżyliśmy co najmniej kilka zmian naczelnika/naczelniczki i jakoś ... było ...
Ostatnio zmieniony pn sty 11, 2010 7:53 pm przez anowika, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 1576
Rejestracja: pn sie 28, 2006 4:06 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr. 137 - 1 XII 1984
Lokalizacja: Dębica

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Robert »

ku3a pisze:uff, przeczytałem cały wątek...
zajęło mi to kilka dni na kilka rat, ale cieszę się z tego, bo przez te kilka dni emocje mi opadły
Ja właśnie dzisiaj też przez niego przebrnąłem z maczetą 8) , w jednym ciągu (!) . Łatwo nie było 8) , miałem pewien kryzys po drodze , ale jakoś zmęczyłem... Jutro postaram się tak już na spokojnie bardziej rozwinąć...
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9773
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: tadzio3 »

ku3a pisze:a po zakończeniu powiedziałem, że mam nadzieję, że... Zresztą nieważne.
Szkoda Kubo, ze nie przedstawisz swojej opinii. Ewentualnie może wiesz coś czego my nie wiemy, może masz swoją hipotezę tego wszystkiego.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Gary »

ku3a pisze:1.nie czytałem jeszcze komentarzy Topu we wcześniejszych wątkach i w ogóle słuchałem go nie wchodząc w komentowanie.
2. emocje opadły, więc już nie napiszę tego co mi się rzucało do gardła w czasie kolejnych utworów. a po zakończeniu powiedziałem, że mam nadzieję, że...
1. Ja też sobie postanowiłem, że minimum ostatni dzień słucham poza forum, ale jak zobaczyłem co się dzieje, to sobie pomyślałem, że lepiej będzie jednak w większym gronie. (bardzo spodobało mi się fakt, że przymusowe, ale jednak słuchanie części polskiego topu tylko przy radyjku)
2. (napiszę jak ja bym to zdanie dokończył, bo taka do samego końca tliła się we mnie nadzieja) ....że, po zakończeniu powiedzą iż chcieli zrobić jakąś odmianę, aby nie słuchać ciągle tych samych zacnych utworów, w prawie niezmienionej kolejności, a prawdziwe wyniki topu znajdziecie państwo na naszej stronie internetowej tuż po godzinie 19tej. Jeżeli kogoś tym uraziliśmy, to bardzo państwa przepraszamy, bo nie to było naszym zamiarem. (itp. itd.)
sino
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 06, 2010 1:36 pm

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: sino »

wwas pisze:natomiast pokazuje, że chyba znowu zostałem źle zrozumiany
Nie sądzę :lol: sądzę że NIKT (lub prawie) nie zrozumiał co napisałeś, bo było to zbyt obszerne i skomplikowane.

Natomiast ja zrozumiałem, bez dokładnego czytania, bo jestem bardzo dobrym matematykiem, z dobrą intuicją. Gdyby każdy dał po 35 głosów na stronę 11 to wtedy niemal wszystkie utwory z tej strony były w ścisłej czołówce (mając ze 22-25 w TOP30). Twoje 12 to za mało, to by podbiło ale nie tak drastycznie, bo to by było śr.ok.50% handicapu.
PS.Powtarzam jeszcze raz: tylko kolejność losowa generowana dla każdego osobno (a nie dla wszystkich wspólnie! co nic nie da) gwarantuje wyeliminowanie takich problemów w przyszłości.
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 1576
Rejestracja: pn sie 28, 2006 4:06 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr. 137 - 1 XII 1984
Lokalizacja: Dębica

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Robert »

Żeby nie powielać wielu trafnych opinii , z którymi w większości się zgadzam spróbuję się podzielić kilkoma luźnymi przemyśleniami , może w trochę nieco prowokujący sposób.
Zacznę może od wklejenia postów , ciekawych postów , które odmienne w swoich opiniach i komentarzach wyrażają to… co może sam chciałbym napisać…
neon.ka pisze:a ja chyba nie spodziewałam się niczego innego po tegorocznym Topie. Niestety dla mnie, i pisałam to już niejednokrotnie, to nie jest kwestia zwiększenia liczy głosów, tylko sposobu przeprowadzenia przygotowań do Topu - późnego uruchomienia głosowania, odkładania w nieskończoność dodania nowych utworów do zestawu, braku jasnej informacji o głosowaniu, terminie jego zamknięcia, i terminie emisji Topu zarówno na antenie, jak i na stronie internetowej... itd. Dla mnie to było nieprofesjonalne i w tym głównie upatruję takich zmian na Topie, jakich jesteśmy świadkami. I czuję niestety niesmak.
Ale topu słucham sobie z przyjemnością, choć rzeczywiście dużo bardziej lekko i traktując ten czas jako zabawę [bo na poważny top tym razem nie bardzo widziałam szansę].
...
jeśli zamierzają rozmawiać latem, to pewnie zaczną jesienią, a jak do czegoś dojdą, do jakichś wniosków, to zanim uda się je wprowadzić w życie, to będzie znów grudzień... [takie mi się wnioski nasuwaja po dotychczasowych doświadczeniach i wydarzeniach].
niestety średnio mi się to podoba. powinno się za to zabrać od razu, również po to, by dać jak najwięcej czasu na głosowanie [czyt. również na zapoznanie się z propozycjami dla chętnych i na trudny proces selekcji]. ale również po to, by informatycy zdążyli stworzyć jak najlepszy i dobrze działający program do obsługi głosów. a gdyby chcieli może dołożyć możliwość dodawania swoich własnych iluś propozycji [jak w Holandii], to wypadałoby to wszystko ustalić jak najwcześniej, by potem zdążyć opracować wyniki.
ech....
sparrhawk pisze:Zawsze lubiłem Top. Nie dlatego, że "moje" piosenki wygrywały. Dlatego, że to święto muzyki. Tej, którą gra się rzadziej i tylko przy uroczystych chwilach. I dla mnie naprawdę nieważne jest, w jakiej kolejności one są. Ważne, że ze 100, jakies 60 bardzo lubię. Jedyne, czego mi brakowało, to elementu zaskoczenia. Dlatego, niezależnie, jak bardzo lubię kolejność i że ułożyłbym ją zupełnie inaczej, to mój ulubiony Top. Z taką ciekawością dawno go nie słuchałem.

Otwórzcie się trochę na gust innych. To nie boli, a tym z mniej popularnymi gustami może będzie mniej głupio czytać kolejne jadowite lub żałobne posty.
Ktoś wspomniał o zachowaniu dystansu , edukacji muzycznej… itd. OK. , zgadzam się.
Pewnie , zawsze można powiedzieć , że to tylko zabawa. Pewnie dla jednych tak , i oni do tego podchodzą do tego z pewnym dystansem , zachowując pewne proporcje. Dla innych to z kolei też nie jest sprawa życia i śmierci… ale jednak coś znacznie więcej , zresztą podobnie jak LP3. Doskonale to chyba rozumieją ci , którzy pasjonują się sportem…Tam , gdzie są emocje analiza czasem nie jest potrzebna. Trudno rozbierać na czynniki pierwsze ludzkie uczucia i ludzkie wybory.
Nie formułowałbym kategorycznych sądów i jednoznacznych opinii. Fajnie chłopaki statystycznie to wszystko wyliczyli. To też może dać nam pewien obraz i wyrobienie sobie poglądu.
Oczywiście wiele czynników złożyło się na taki , a nie inny wynik Topu. To , że nie odzwierciedlał on rzeczywistego głosowania nie ulega chyba większym wątpliwościom ... Ale czy można napisać czy nawet teoretyzować , że wyniki są farsą i skandalem ? – nie posuwałbym się tak daleko. Wszelkiego rodzaju plebiscyty mają na celu policzalne uszeregowanie i ujęcie w pewne ramy czegoś co tak naprawdę jest niepoliczalne. Oczywiście można temu w pewien sposób „pomagać” jak to robi się chociażby na listach wyborczych , kiedy pewne nazwiska figurują na pierwszych pozycjach , czy choćby w supermarketach kiedy towar ustawia się odpowiednio na półkach. Ale zawsze to człowiek w swojej mądrości ostatecznie decyduje co zrobi. Ja myślę , że wraz ze wzrostem słuchalności Trójki mieliśmy w ostatnim roku do czynienia ze sporą zmianą pokoleniową słuchaczy Trójki. Oczywiście nie aż taką , że wyniki w tak drastyczny sposób mogłyby odbiegać od wyników poprzednich Topów , ale należy to też brać pod uwagę.
Po przyjęciu pewnych założeń można stwierdzić , że wyniki nie były w pełni obiektywne , ale ktoś w końcu oddał głosy na te utwory będące w zestawie i należy to uszanować. Ja też się bardzo dziwiłem po prezentacji kolejnych miejsc i nie potrzebowałem dorabiać żadnej ideologii , żeby stwierdzić że wyniki nie są reprezentatywne , bo w pewnym sensie jest to swego rodzaju lista , w której powinna obowiązywać pewna hierarchia i uporządkowanie , bez drastycznych zmian. Czas na pewno zweryfikuje opinie o wynikach. Cieszy taki oddźwięk wśród słuchaczy i troska o ta niezwykłą przecież audycję i mnogość propozycji „jak to ułożyć”. Też mam swoje przemyślenia , ale zdaję się „na mądrość” prowadzących , który i tak ostatecznie decydują jak to będzie wyglądać. Jeśli jeszcze im zależy , jeśli jeszcze czują choć trochę klimat tej audycji , jeśli są otwarci , powinni sobie z tym poradzić. Inna sprawa , że ja im po prostu już nie wierzę. Pewnie niewiele osób pamięta , że zestaw do V Topu był ułożony od góry do dołu w kolejności miejsc zajętych w poprzednim Topie (to taka ciekawostka). W Topie nie chodzi o nakierowywanie wyników na odpowiednie , oczekiwane tory , chodzi o wypracowanie w miarę stałych , przejrzystych zasad , które pozwolą na demokratyczny wybór. Zabawa zabawą , emocje emocjami , ale chyba ma to sens wtedy , kiedy rządzą tym ściśle określone reguły. Oczywiście nie doskonałe , bo takich nie ma , ale takie oparte na zdrowym rozsądku.
Osobna sprawa to poziom komentarzy podczas trwania Topu. Z mojego punktu widzenia to jest dramat. W pewien sposób można to podciągnąć pod zmieniający się profil słuchacza trójki i porównać z „ewoluującym” poziomem komentarzy sprzed lat. Swoją drogą (bez urazy dla nikogo , bo to na pewno dla osób komentujących frajda i podnosi adrenalinę nie mniej niż wyniki) , ale nigdy nie mogę zrozumieć komentowania Topu na forum podczas jego trwania. Przecież to musi strasznie rozpraszać. I nie utyskiwałbym tak strasznie nad brakiem podania do wiadomości dalszych pozycji Topu. Mnie jako słuchaczowi , który kolekcjonuje najdrobniejsze nawet szczególiki związane z Listą na przestrzeni 25 lat powinno najbardziej na tym zależeć. To jest radio i musi być jednak jakaś tajemnica , jakieś niedopowiedzenie… Wtedy jest ten smaczek , ten cały urok.

Składam „gratulacje” za dodatkowy pomysł prezentacji Topu i Podsumowania 2009 roku jednego dnia. Pomysł naprawdę wyśmienity , szkoda że nie dało się jeszcze upchnąć gdzieś po drodze zwykłej Listy

Tak więc Panowie Piotrowie ja już Wam po prostu nie wierzę. Takie audycje to trudne testy , bo nie wybaczają błędów i pewnych niedociągnięć. Przy 16 Topie sporo z nich ujrzało światło dzienne. Mam nadzieję , że za rok będę musiał to odszczekać…
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Gary »

W dużej części zgadzam się z Twoimi spostrzeżeniami.

Jeśli chodzi o mnie, to ja zawsze, gdy słucham muzyki, to robię przy okazji milion innych rzeczy i ona nie "wypływa" mi nigdy bokiem. :) (jak nie miałem netu, to też słuchałem przy komputerku).

Ja pamiętam, że przy którymś topie można było aktualne wyniki zobaczyć po zagłosowaniu. Nie pamiętam, który to był i nie wiem teraz, czy jego wyniki dużo różniły się od poprzedniego.

Robert pisze:Ja myślę , że wraz ze wzrostem słuchalności Trójki mieliśmy w ostatnim roku do czynienia ze sporą zmianą pokoleniową słuchaczy Trójki. Oczywiście nie aż taką , że wyniki w tak drastyczny sposób mogłyby odbiegać od wyników poprzednich Topów , ale należy to też brać pod uwagę.
Oczywiście, że tak Robercie, tylko że patrząc na to jakie utwory dobrnęły do top 100, to musieli być słuchacze mniej więcej w naszym wieku i starsi, którzy wrócili do słuchania Trójki po wielu latach przerwy. No bo jednak czytając komentarze młodszych słuchaczy, to w większości nie mieli pojęcia co to jest The Stranglers. :) Było - nie było, ale w latach 80tych to był bardzo popularny w Trójce zespół.
Robinson
Posty: 8049
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 10:58 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1984 r.
Lokalizacja: Krosno

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Robinson »

Bardzo ciekawe refleksje, jak to zwykle można się spodziewać od Roberta z Dębicy.
Gary pisze:Oczywiście, że tak Robercie, tylko że patrząc na to jakie utwory dobrnęły do top 100, to musieli być słuchacze mniej więcej w naszym wieku i starsi, którzy wrócili do słuchania Trójki po wielu latach przerwy. No bo jednak czytając komentarze młodszych słuchaczy, to w większości nie mieli pojęcia co to jest The Stranglers. :)
Dodać też należy Wishbone Ash i Uriah Heep.
Tak, ten wpływ nowych młodych słuchaczy na wyniki Topu był niewielki w porównaniu z innymi czynnikami.

Ciekawe, czy Ku3a rozmawiał coś z Balonikiem o wynikach i o przyczynach takich wyników, co do których to przyczyn sobie tutaj dywagujemy.
ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: ku3a »

rozmawiałem. choć nie o wszystkim się udało.
Balonik potwierdził, że przy następnym Topie trzeba będzie zmienić sposób głosowania.
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Piotr »

ku3a pisze:rozmawiałem. choć nie o wszystkim się udało.
Balonik potwierdził, że przy następnym Topie trzeba będzie zmienić sposób głosowania.
A ja nawet wiem na jaki, niestety.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Gary »

Piotr pisze:
ku3a pisze:rozmawiałem. choć nie o wszystkim się udało.
Balonik potwierdził, że przy następnym Topie trzeba będzie zmienić sposób głosowania.
A ja nawet wiem na jaki, niestety.
Jestem ciekaw jaki ten sposób głosowania. Przez aplauz, kulkami czy przez podniesienie rąk? :wink:
Awatar użytkownika
abd3mz
Posty: 7751
Rejestracja: wt mar 20, 2007 1:56 pm
Lokalizacja: Kraków nieaktualny ;-)

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: abd3mz »

Piotr pisze:
ku3a pisze:rozmawiałem. choć nie o wszystkim się udało.
Balonik potwierdził, że przy następnym Topie trzeba będzie zmienić sposób głosowania.
A ja nawet wiem na jaki, niestety.
którym z Piotrów jesteś? Metz?
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Gary »

:mrgreen:
podejrzewam (a raczej jestem pewien) że żadnym :)
Awatar użytkownika
krzysiek83
Posty: 7406
Rejestracja: sob paź 04, 2008 8:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1995-2014
Lokalizacja: Lublin

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: krzysiek83 »

Gary pisze:
Piotr pisze:
ku3a pisze:rozmawiałem. choć nie o wszystkim się udało.
Balonik potwierdził, że przy następnym Topie trzeba będzie zmienić sposób głosowania.
A ja nawet wiem na jaki, niestety.
Jestem ciekaw jaki ten sposób głosowania. Przez aplauz, kulkami czy przez podniesienie rąk? :wink:
Z takimi umiejętnościami wywijania się od konkretu to red. Baron nadaje się na polityka, lub dyplomatę ;) Musimy przedyskutować ten temat w atmosferze wzajemnego zrozumienia :P
A jak nam się nie uda porozmawiać, to nic. To przecież tylko zabawa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22021
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Yacy »

krzysiek83 pisze:Z takimi umiejętnościami wywijania się od konkretu to red. Baron nadaje się na polityka, lub dyplomatę ;)
widać wszyscy Piotrowie mają takie umiejętności :roll:
Awatar użytkownika
krzysiek83
Posty: 7406
Rejestracja: sob paź 04, 2008 8:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1995-2014
Lokalizacja: Lublin

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: krzysiek83 »

Serio? Z bierzmowania jestem Piotr :mrgreen:
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Piotr »

Gary pisze:Jestem ciekaw jaki ten sposób głosowania. Przez aplauz, kulkami czy przez podniesienie rąk? :wink:
Zapewniam cie, ze nie chcialbys wiedziec podobnie jak o wielu innych rzeczach, ktore i tak maja miejsce chociaz zdecydowanej wiekszosci wydaje sie, ze nie.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9773
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: tadzio3 »

krzysiek83 pisze:Serio? Z bierzmowania jestem Piotr
Hehe, a ja wbrew pozorom mam tak na imię :wink:
Robert pisze:Ja myślę , że wraz ze wzrostem słuchalności Trójki mieliśmy w ostatnim roku do czynienia ze sporą zmianą pokoleniową słuchaczy Trójki.
Pewnie racja, ale jakby przyjąc to za główny argument można było by uznać, ze w przeciągu roku doszło ok 50% nowych słuchaczy, skoro tak drastyczne zmiany nastąpiły, któtrych nigdy nie było.
Robinson pisze:Tak, ten wpływ nowych młodych słuchaczy na wyniki Topu był niewielki w porównaniu z innymi czynnikami.
O właśnie, w następnym poście napisałeś to co trzeba :wink:
Robert pisze:Swoją drogą (bez urazy dla nikogo , bo to na pewno dla osób komentujących frajda i podnosi adrenalinę nie mniej niż wyniki) , ale nigdy nie mogę zrozumieć komentowania Topu na forum podczas jego trwania. Przecież to musi strasznie rozpraszać.
Mnie to z pewnością nie rozprasza, bardzo ciekawie jest się dzielić emocjami związanymi z topem, oraz czytać inne, co mnie w jakiś sposób "ładuje". A po skończonym topie za jakiś czas słucham już spokojnie nagrania :)
Piotr pisze:Zapewniam cie, ze nie chcialbys wiedziec podobnie jak o wielu innych rzeczach, ktore i tak maja miejsce chociaz zdecydowanej wiekszosci wydaje sie, ze nie.
Piotrze, cały czas piszesz bardzo zagadkowo. Ja zapewniam, że wszystko co byś przedstawił większość chciałoby wiedzieć, o ile jest to prawda.
pbd2
Posty: 1294
Rejestracja: pn lut 23, 2004 6:35 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: ...września 1982
Lokalizacja: Lublin

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: pbd2 »

No cóż, top, jaki był, każdy widział. A co na to wpłynęło?
Daleki byłbym od podejrzewania, że Piotrkowie to wszystko ustawili. Zresztą chyba by to było bez sensu, bo niby dlaczego? Już prędzej można uzasadnić podejrzenia co do zwykłych list przebojów, które się od czasu do czasu pojawiają wśród słuchaczy różnych stacji, również w stosunku do LP3. Lista bieżąca to lista nowości, wysoka pozycja na liście to nobilitacja dla wydawcy i wykonawcy piosenki, więc tu zawsze możliwe są naciski. Ale lista utworów, z których najmłodszy ma 7, a najstarszy 46 lat?
Myślę, że jest kilka przyczyn.

Po pierwsze: sposób głosowania. Mam wrażenie, że Redaktorzy nie do końca zdawali sobie sprawę, co się stanie, gdy każdy dostanie możliwość głosowania na 100 utworów. A przecież było rzeczą naturalną, że przeciętny słuchacz szedł sobie po spisie od początku do końca, i najpierw dawkował głosy oszczędnie, żeby starczyło, a pod koniec, gdy okazywało się, że ta setka to jednak baaardzo dużo, głosował na wszystko, co mu sie podobało na ostatnich 2-3 stronach, bo wracać wyżej mu się nie chciało. Niektórzy być może bali się, że system ich przy takich operacjach wyloguje (niestety, maszyny bywają głupie) i znikną oddane głosy, których przy tej ilości 90 procent osób nie byłoby w stanie zapamiętać i powtórzyć raz jeszcze. Dodatkowo część osób mogła wybierać te do tej pory niżej notowane w TWC, a lubiane przez siebie utwory (stąd pewnie ci Stranglersi, Wilki itp.), wychodzili bowiem z założenia, że takie piosenki jak "Child of Time", "Whole Lotta Love" czy "Bema pamięci..." i tak zawsze się zmieszczą przynajmniej w top 20.
Sposób zaprezentowania utworów to zupełnie inna sprawa - tutaj chyba rzeczywiście najbardziej demokratyczne i obiektywne byłoby ustalanie przez komputer dla każdego głosującego indywidualnej kolejności stron lub piosenek - podejrzewam, że od roku 1996 ,czyli od początku głosowań internetowych w Trójce, technika informatyczna posunęła się na tyle do przodu, że wprowadzenie takiego systemu jest możliwe. Ponadto liczba piosenek powinna być ograniczona (np. góra pięć na jednego wykonawcę), bo jak każdemu damy, jak Beatlesom, 29 utworów, to będą ich tysiące i słuchacze już kompletnie sie pogubią! Może przez pół roku (np. od stycznia do czerwca) powinny wisieć w sieci listy utworów poszczególnych wykonawców i słuchacze powinni wybierać każdemu top 5 do głosowania na TWC (tak jak to się od czasu do czasu dzieje przy antenowych topach poszczególnych piosenkarzy), a właściwe głosowanie na TWC powinno sie odbywać przez drugie pól roku (od lipca do grudnia)?
Wiadomo, że sposób głosowania zawsze wpływa na wyniki: zupełnie inaczej wyglądały np. statystyki LP3, gdy można było głosować na 2 piosenki, inaczej, gdy na 10, inaczej w sytuacji narzucania "tyle polskich, tyle zagranicznych", inaczej później, gdy je zniesiono. Widać różnice pomiędzy czasami głosowania pocztówkowego a głosowaniem internetowym, czasami, gdy internet był elitarny, a obecna epoką masowości tego medium, okresem, gdy ujawniano aktualne wyniki głosowania i resztą historii Listy... Jednym słowem, sposób głosowania jest bardzo ważny i należy dążyć do jak najobiektywniejszego. Tylko czy pracownikom Trójki na tym zależy?

Po drugie: jednak zmiana profilu słuchacza. Ostatnia taka zmiana dokonała się w latach 1982-1984. Posłuchajmy sobie piosenek z pierwszego notowania LP3 (szczególnie niższych pozycji, tak od 15 do 30 miejsca) i porównajmy z notowaniem 150 na przykład. Ledwie 3 lata później, a zupełnie inne preferencje muzyczne słuchaczy!
Mam wrażenie, że po pierwsze powrócili ostatnio do Trójki ci, którzy zaczęli jej słuchać właśnie wtedy (stąd powrót "Dmuchawców", stąd owi Stranglersi - to był bardzo popularny zespól na LP3 w latach 80-tych, dziwię się,że niektórzy określają te utwory mianem mało trójkowych, ja bym powiedział, że "Golden Brown" to klasyka Listy, a pogardzane na tym forum "Always the Sun" jest bardzo "niedźwieckie" w duchu i p. Marek nieraz do niego wracał), po drugie przyszło nowe pokolenie ludzi mających obecnie 15-25 lat, czyli urodzonych między 1985 a 1995 - stąd awans utworów ich dzieciństwa czy młodości: piosenek wykonawców takich jak Wilki, Varius Manx, Myslovitz czy The White Stripes (tu się tylko dziwię, że w setce nie było żadnego Heya). A oba te pokolenia wspólnie dołożyły głosów grupie U2. Dla starszych to było objawienie młodości (i artyści jakoś tam wspierający naszą walkę o wolność w tamtym czasie, a w każdym razie mający taka opinię, dodatkowo na początku w radiu zakazani, co dla tamtego pokolenia też się liczy), dla młodszych zaś U2 to coś, co było "od zawsze" i zespół, który - mimo okresów lepszych i gorszych - nigdy nie schodził poniżej przyzwoitego poziomu, o którym spora część dzisiejszych młodych piosenkarzy nie może nawet marzyć. Więc na U2 głosowali jedni i drudzy.
W rezultacie tych zmian pokoleniowych najmniej do powiedzenia mieli starzy wyjadacze, ci od utworów z lat 60 i wczesnych 70-tych. I z tych piosenek na górze utrzymało sie tylko to, co się podobało także części tych średnich i młodszych, rzeczywiście nieraz z kanonem muzycznym nieobeznanych.

Trzecia rzecz, to oczywiście podejście samej redakcji do audycji: brak informacji, dodawanie piosenek w czasie głosowania, trzymanie niemal do końca w tajemnicy dokładnej pory emisji TWC... Za czasów Niedźwieckiego było to wszystko znacznie lepiej zorganizowane, ale wiadomo: opiekowała się tym wtedy jedna osoba, a nie trzy, do tego był to człowiek, który sam to wymyślił i mu zależało. Mam wrażenie, że Piotrkom zależy dużo mniej, poza tym nawet jeśli by im zależało tak samo, to żaden z nich nigdy nie wypracował sobie w Trójce tak mocnej pozycji, jaką miał p. Marek - więc maja znacznie mniej do powiedzenia w kontaktach z kierownictwem.

Wreszcie rzecz czwarta: relacje kierownictwa Trójki z dziennikarzami. TWC odbywa się raz w roku i trzeba raz w roku nagiąć ramówkę, do czego potrzeba zgody dyrekcji i nominalnych prowadzących dane pasmo. Czyli trzeba przyjść do dyrektora (lub kogoś na niższym szczeblu, ale i tak główny musi to zatwierdzić) i o tym porozmawiać. A jak wyglądają stosunki dyrekcji z zespołem w ciągu ostatnich lat (a wcześniej nie było lepiej)?
Swego czasu wszyscy mieli dosyć dyrektora Laskowskiego. Słuchacze z radością powitali zmianę na Skowrońskiego, zresztą to był 2005 brok, rewolucja moralna, nastroje społeczne takie a nie inne, więc i wśród dziennikarzy protesty były umiarkowane. Ale i tak byli tacy, którym się nie podobało "zawłaszczanie radia przez polityków PiS" (jakby Laskowski wcześniej przyszedł bez politycznego poparcia SLD i reszty dawnego układu, zmiecionego przez IV RP), zresztą kilka znanych nazwisk odeszło, w tym niestety p. Marek. W 2008 odszedł Skowroński, przyszła Jethon - były protesty, listy otwarte, niektórzy sie zwolnili, bo "radio znów zawłaszczone przez polityków", tym razem tych z PO (jakby Skowroński wcześniej przyszedł bez poparcia PiS-u) PO. W 2009 odchodzi Jethon, przychodzi Sobala: oczywiście mamy protesty, listy otwarte, niektórzy pewnie też myślą o odejściu, bo "radio znów zawłaszczone przez PiS" (jakby Jethon przyszła wcześniej bez poparcia PO!). Podejrzewam, że jeśli po p. Sobali przyjdzie sam Jezus Chrystus, to i tak będą protesty, że radio ktoś zawłaszcza (w takim wypadku oskarżonym byłby pewnie episkopat ;-)), a Sobala powinien zostać...
Ja się pytam, jak oni mają spokojnie rozmawiać o czymkolwiek, skoro każda zmiana kierownictwa - niezależnie od tego, w którą stronę, jest witana przez dziennikarzy protestami nagłaśnianymi w innych mediach? Zanim sie wszyscy w końcu poprzepraszaja, wyjaśnią sobie różne sprawy i zaczynają zajmować się właściwą pracą, mija kilka(naście) miesięcy, co przy tempie zmian politycznych w Polsce jest równoznaczne z tym, że jak zespół zaczyna się choć trochę lubić z dyrektorem, to... przychodzi następny dyrektor, są protesty, listy otwarte.. i tak dalej, do końca świata i o jeden dzień dłużej! Więc ja się nie dziwię, że sprawy programowe są zawsze na szarym końcu :-( To i tak cud boski, że w 2007 udało się uratować LP3 przed niechybna śmiercią antenową - myślę, że przynajmniej połowę zasługi maja tu słuchacze, którzy nie wyobrażali sobie Trójki bez Listy. I na szczęście Marek odszedł już za Skowrońskiego - bo Laskowski z pewnością wykorzystałby jego odejście do likwidacji Listy w tradycyjnej formie...
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 22021
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: Yacy »

tadzio3 pisze:Piotrze, cały czas piszesz bardzo zagadkowo. Ja zapewniam, że wszystko co byś przedstawił większość chciałoby wiedzieć, o ile jest to prawda.
ooo, w końcu jeden Piotr napisał bardzo konkretnie ;-) też tak myślę, że sporo osób chciałoby wiedzieć... bo jaki ma sens pisanie w stylu "ja wiem, ale nie powiem" :roll:
Awatar użytkownika
krzysiek83
Posty: 7406
Rejestracja: sob paź 04, 2008 8:34 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1995-2014
Lokalizacja: Lublin

Re: 16. TOP Wszech Czasów, refleksje

Post autor: krzysiek83 »

Piotr pisze:
Gary pisze:Jestem ciekaw jaki ten sposób głosowania. Przez aplauz, kulkami czy przez podniesienie rąk? :wink:
Zapewniam cie, ze nie chcialbys wiedziec podobnie jak o wielu innych rzeczach, ktore i tak maja miejsce chociaz zdecydowanej wiekszosci wydaje sie, ze nie.
Są to zapewne rzeczy złe, a może i kompromitujące, więc może nie wypada o nich pisać...Zbyszu ma często rację w różnych sprawach...(kolejna zagadkowa wypowiedź ;) )
ODPOWIEDZ