Co w topach warto ustalić.

Moderatorzy: Yacy, Grycek, jollyroger72, Yacy, Grycek, jollyroger72

kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Co w topach warto ustalić.

Post autor: kajman »

W dyskusjach o topach rzuciły mi się w oczy dwie kwestie i uważam, że warto byłoby je przedyskutować:

1. Czy zasady głosowania w poszczególnym topie ustala prowadzący czy identyczne zasady mają obowiązywać do wszystkich topów? Może było to kiedyś ustalane to wtedy przyjmiemy te zasady albo będziemy chcieli je zmienić, jeżeli nie to warto to przedyskutować, żeby nie wszystko się wyjaśniało w trakcie topów; czasami nawet po oddaniu części głosów.
Takie podstawowe zasady, które powinniśmy ustalić lub przyjąć, że ustala je prowadzący to:
1.1. Na ile utworów głosujemy w topie.
1.2. Na ile płyt głosujemy w topie.
1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie.
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
1.3.2. Tylko na takie, które pojawiły się na oficjalnych wydawnictwach.
1.4. Na jakie płyty głosujemy w topie.
1.4.1. Na wszystkie oficjalne (założyłem, że nieoficjalnych nie będziemy brać pod uwagę).
1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne.
1.4.3.1. Także na wszystkie koncertowe.
1.4.3.2. Także na koncertowe zawierające w znacznej części nowy materiał (wtedy do ustalenia w jakiej).
1.4.3.3. Także na koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał.
1.4.4. Także na składanki zawierające wyłącznie materiał, który nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.

2. Jak liczymy głosy nie zawierające kompletu możliwych głosów (np głosujący zagłosował na 3 lub powiedzmy 11 utworów z dwudziestu na które można głosować)?
2.1. Zagłosował na kilka najwyższych miejsc.
2.2. Zagłosował na kilka najniższych miejsc.
2.3. Zagłosował z przerwami.
Myślę, że 2.2. nie warto się zajmować, bo tutaj jest raczej oczywiste, że liczymy tak jak były oddane głosy.
2.1.0. Przy mniejszej ilości głosów niż X (podać liczbę) nie bierzemy ich pod uwagę.
2.1.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała.
2.1.2. Liczymy poczynając od najniższego miejsca liczonego jako jeden punkt do najwyższego za tyle punktów, na ile dana osoba głosowała.
2.1.3. Prowadzący wprowadza przerwy na zasadzie
2.1.3.1. ich równej długości i licząc od dołu.
2.1.3.1. ich równej długości i licząc od góry.
2.1.3.1. ich równej długości i licząc od środka.

2.1.3. To takie rozwiązanie kompromisowe, bo z jednej strony są zastrzeżenia do liczenia tych głosów tak jak by wynikało z intencji głosującego, z drugiej strony głosujący byłby pokrzywdzony, gdyby jego nr1 zdobyłby np. 3 punkty, a nie 20.
Ogólnie to dosyć skomplikowane, więc mogę podać przykłady (zresztą nie tylko w tym przypadku).
W przypadku 2.3. warianty 2.3.1. i 2.3.2. przyjmujemy takie jak w 2.1.1. i 2.1.2., a w przypadku 2.3.3.
2.3.3.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała.
2.3.3.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała o ile drastycznie to się nie różni od wariantu 2.1.3.
Ze względu na kontrowersji jak ostatecznie interpretować wyniki proszę o podanie w punkcie drugim jaką opcję uznałby za dopuszczalną gdyby proponowana przez niego opcja nie przeszła.

Głosujemy do 3.05. g. 16.00.
Ostatnio zmieniony wt kwie 01, 2014 11:02 am przez kajman, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Geephard
Posty: 698
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 11:13 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 2003
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Geephard »

1.1. 20 jak zawsze.
1.2. 5 jak zawsze.
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne. Moim zdaniem nawet płyty koncertowe zawierające nowy materiał nie mogą być zestawiane ze studyjnymi, bo płyty koncertowe rządzą się swoimi własnymi prawami. Uważam, że w większości przypadków za sam fakt bycia koncertową mają przewagę.

2. Nie mam zdania. W zasadzie byłbym za "2.3. Zagłosował z przerwami" gdyby wszyscy podchodzili do topu poważnie. Bo rozumiem, że ktoś może znać większość dorobku danego wykonawcy i po za pojedynczymi utworami reszty nie lubić i wtedy takie głosowanie jest dla mnie jak najbardziej ok. Ale niestety, wiele osób znając kilka utworów na kilka głosuje i wtedy pojawia się problem. Moim zdaniem takie osoby powinny się zastanowić same przed sobą nad sensem udziału w zabawie. Dlatego wstrzymuję się od głosu.
Awatar użytkownika
Gary
Posty: 12486
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 5:42 pm
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Gary »

ja tak samo:
20, 5, na wszystkie dostępne, tylko studyjne
w drugim punkcie to nie uważam by osoba nie znająca całego dorobku zespołu i nie przesłuchująca całego materiału, bo jej dany wykonawca kompletnie nie interesuje, była skrzywdzona, gdyby jej jedyny utwór, na który głosuje, bo tylko ten np. zna dostawał 1 punkt. Przynajmniej ja bym się nie czuł dyskryminowany w takim przypadku.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5165
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: konwicki1980 »

1.1. 20
1.2. 5
1.3.1. Na wszystkie dostępne
1.4.3.1. Także na wszystkie koncertowe.
2.1.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała.
piotr1990
Posty: 1655
Rejestracja: pn cze 18, 2012 9:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 1039

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: piotr1990 »

Punkt pierwszy:
"1.1. Na ile utworów głosujemy w topie.
1.2. Na ile płyt głosujemy w topie."
Tak jak było do tej pory czyli 20 utworów i pięć płyt. Jeżeli wykonawca nie ma tyle płyt to można odpuścić top płyt, ewentualnie decyzja by należała do prowadzącego.

1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie.
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
Ja raczej w głosowaniach ograniczam się do utworów z oficjalnych albumów studyjnych, ewentualnie jak na koncertach, składankach są jakieś nowe rzeczy to biorę je pod uwagę, ale to różnie z tym mam. Ale jednak nie powinno się ograniczeń robić. Jak jest top określonego wykonawcy to powinno być można zagłosować na każdy utwór jaki ten wykonawca nagrał.

1.4. Na jakie płyty głosujemy w topie.
1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne.
1.4.3.2. Na koncertowe zawierające w znacznej części nowy materiał (wtedy do ustalenia w jakiej).
1.4.3.3. Na koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał.
1.4.4. Na składanki zawierające wylącznie material, ktory nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.
Jestem zasadniczo za albumami studyjnymi, ale jednak jak na albumie koncertowym jest tylko nowy materiał (ewentualnie nowy materiał stanowi jego bardzo dużą część) to jak najbardziej powinna być możliwość zagłosowania na taki album (np. Absolutely Live Dżemu), ze składankami tak samo.

Punkt drugi:
Tutaj to nie wiem jak zrobić. W ogóle nie wiem skąd się u was wzięło to głosowanie z przerwami ewentualnie głosowanie na kilka utworów. :know:
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Miszon »

1.1. Na ile utworów głosujemy w topie.
20

1.2. Na ile płyt głosujemy w topie.
Zależnie od dorobku płytowego wykonawcy, ale zasadniczo 3 lub 5.

1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie.
1.3.1. Na wszystkie dostępne na oficjalnych płytach (także koncertowych, B-side'ach, czy składankach).

1.4. Na jakie płyty głosujemy w topie.
1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne.
Chyba że zaszłaby taka sytuacja, że płyta koncertowa zawierała premierowy materiał, niedostępny wcześniej na płytach studyjynch (np.: Yes z orkiestrą, Gabriel z orkiestrą)

2. Jak liczymy głosy nie zawierające kompletu możliwych głosow (np głosujący zagłosował na 3 lub powiedzmy 11 utworów z dwudziestu na które można głosować)?
2.1.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Yacy »

1.1. - 20
1.2. - 5
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne. ( i mam nadzieję, że żadne EPki za 0,5 pkt nie przejdą)

2.1.2. Liczymy poczynając od najniższego miejsca liczonego jako jeden punkt do najwyższego za tyle punktów, na ile dana osoba głosowała.

wiem, że pkt 2 nie ma szans, ale patrząc na to co się dzieje w topie DCD postanowiłem zagłosować właśnie tak.
i myślę, podobnie ja Gary, że gdybym ja tak zagłosował, a nawet na top10, to nie miałbym nic przeciwko temu aby mój nr 1 dostał tylko 10 pkt.
piotr1990
Posty: 1655
Rejestracja: pn cze 18, 2012 9:22 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 1039

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: piotr1990 »

Zmieniam zdanie, chyba mogę?
piotr1990 pisze: 1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie.
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
Na:
1.3.2. Tylko na takie, które pojawiły się na oficjalnych wydawnictwach.
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: kajman »

To jeszcze mój głos.
1.1. na 20.
1.2. na 5
1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie. 1. Na wszystkie dostępne.
1.4. Na jakie płyty głosujemy w topie. 3.3. Także na koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał i 4. na składanki zawierające wylącznie material, ktory nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.
2.1.3. Prowadzący wprowadza przerwy na zasadzie ich równej dlugości i licząc od dołu.
2.3.3.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała o ile drastycznie to się nie różni od wariantu 2.1.3.
gżegoż

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: gżegoż »

Dla mnie najważniejszy jest ten punkt:
2.1.2. Liczymy poczynając od najniższego miejsca liczonego jako jeden punkt do najwyższego za tyle punktów, na ile dana osoba głosowała.
czytaj tutaj
Moim zdaniem jeżeli ta zasada nie zostanie wprowadzona, to w każdym topie nagminne będą sytuacje, gdy ktoś zagłosuje tylko na jeden utwór albo na kilka tych najbardziej znanych (bądź tych, które były na liście), podczas gdy pozostałych w ogóle nie zna i nie ma zamiaru poznawać. Popatrzcie sobie na tematy dotyczące kilku ostatnich topów - takich przypadków było bardzo wiele.
Zgadzam się w tej materii z wypowiedzią z drugiego postu w tym temacie:
Geephard pisze:(...) gdyby wszyscy podchodzili do topu poważnie. Bo rozumiem, że ktoś może znać większość dorobku danego wykonawcy i po za pojedynczymi utworami reszty nie lubić i wtedy takie głosowanie jest dla mnie jak najbardziej ok. Ale niestety, wiele osób znając kilka utworów na kilka głosuje i wtedy pojawia się problem. Moim zdaniem takie osoby powinny się zastanowić same przed sobą nad sensem udziału w zabawie
W pozostałych kwestiach w zasadzie mógłbym się wstrzymać od głosu (niech decydują ci, którzy brali udział w większości topów), ale jeżeli "musiałbym" się wypowiedzieć, to również głosowałbym tak, jak Geephard:
1.1. 20 jak zawsze.
1.2. 5 jak zawsze.
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne. Moim zdaniem nawet płyty koncertowe zawierające nowy materiał nie mogą być zestawiane ze studyjnymi, bo płyty koncertowe rządzą się swoimi własnymi prawami
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10698
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Neo01 »

1.1. Na ile utworów głosujemy w topie - 20
1.2. Na ile płyt głosujemy w topie - 5
1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie.
1.3.1. Na wszystkie dostępne.
1.4. Na jakie płyty głosujemy w topie.
1.4.3.2. Na koncertowe zawierające w znacznej części nowy materiał (wtedy do ustalenia w jakiej).(20-30% ?)
1.4.4. Na składanki zawierające wyłącznie materiał, który nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.

2. Jak liczymy głosy nie zawierające kompletu możliwych głosów (np głosujący zagłosował na 3 lub powiedzmy 11 utworów z dwudziestu na które można głosować)?
2.1. Zagłosował na kilka najwyższych miejsc.
2.3. Zagłosował z przerwami.
2.1.3. Prowadzący wprowadza przerwy na zasadzie ich równej długości i licząc od dołu.
2.3.3.2. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała, o ile drastycznie to się nie różni od wariantu 2.1.3. (tu bym zostawił tak jak jest, ale nr 1 powinien być na 1. miejscu)
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5165
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: konwicki1980 »

kajman pisze:3.3. Także na koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał
Istnieje choć jedna taka płyta?
Awatar użytkownika
4989341
Posty: 6599
Rejestracja: pn wrz 16, 2013 1:44 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1998

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: 4989341 »

1.1. Na ile utworów głosujemy w topie - 20
1.2. Na ile płyt głosujemy w topie - 5
1.3. Na jakie utwory głosujemy w topie. / 1.3.2. Tylko na takie, które pojawiły się na oficjalnych wydawnictwach.
1.4. Na jakie płyty głosujemy w topie. / 1.4.2. Tylko na oficjalne studyjne. +
1.4.3.3. Na koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał. +
1.4.4. Na składanki zawierające wyłącznie materiał, który nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.

2. Jak liczymy głosy nie zawierające kompletu możliwych głosów (np głosujący zagłosował na 3 lub powiedzmy 11 utworów z dwudziestu na które można głosować)?
2.1.3. Prowadzący wprowadza przerwy na zasadzie ich równej dlugości i licząc od dołu.
2.3.3.1. Liczymy tak jak dana osoba zagłosowała o ile drastycznie to się nie różni od wariantu 2.1.3.
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: kajman »

Jako że czas minął to pora na wyniki.
Zacznijmy od tego, że w zasadzie przy żadnym pytaniu nie pozostawiliśmy decyzji o wyborze zasad głosowania i liczenia punktów do wyboru glosującego. Czyli zasady zostały ustalone i obowiązują już od tego topu.

1.1.
Komplet (10) głosów na głosowanie na 20 utworów.

1.2.
9 głosów na głosowanie na 5 płyt.
1 głos na głosowanie na 3 lub 5 płyt.
Czyli głosujemy na 5 płyt.

1.3. Głosowanie na utwory.
7 głosów na głosowanie na wszystkie dostępne utwory.
2 głosy na głosowanie na utwory z oficjalnych wydawnictw.
Głosujemy na wszystkie dostępne utwory.

1.4. Głosowanie na płyty.
4 osoby uważają że należy głosować tylko na oficjalne płyty studyjne.
6 osób uważa że można głosować także na płyty koncertowe, w tym
1 że na wszystkie
2 że na zawierające w znacznym stopniu nowy materiał
3 że na zawierające wyłącznie nowy materiał.
Wyniki interpretuję w ten sposób, że możemy głosować także na płyty koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał.
4 osoby zagłosowały także na możliwość głosowania także na składanki zawierające wyłącznie materiał, który nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.
W związku z tym nie można głosować na takie składanki.

2.1. Sposób liczenia głosów oddanych na mniej niż 20 utworów w ciągłej kolejności miejsc.
2 osoby uważają, że należy liczyć tak jak osoba zagłosowała.
3 osoby uważają, że należy liczyć na zasadzie od 1 punktu za najniższe miejsce w górę.
3 osoby uważają, że należy liczyć wprowadzając przerwy.
W moim odczuciu liczenie z wprowadzeniem przerw jest rozwiązaniem kompromisowym (a przynajmniej pozostałe dwa są skrajne) ale nie wiem czy wszyscy by się ze mną zgodzili. Sugerowałbym, żeby tak policzyć głosy w topie DCD.

2.3.
Tutaj wypowiedziały się tylko 3 osoby, żeby liczyć tak jak osoby zagłosowały, więc to rozwiązanie należy uznać za przyjęte.

Tutaj mam nadzieję, że wszyscy zrozumieli o co mi chodziło w tym punkcie (ale nikt nie prosił o wyjaśnienia, więc zakładam, że tak). W każdym razie oznacza, że w kilku przypadków osób glosujących tamże na 4 utwory głosy byłyby liczone następująco:
1 miejsce - 20 punktów
2 miejsce - 15 punktów
3 miejsce - 10 punktów
4 miejsce - 5 punktów
W przypadku głosów na 5 utworów: 20, 16, 12, 8, 4.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5165
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: konwicki1980 »

kajman pisze:Wyniki interpretuję w ten sposób, że możemy głosować także na płyty koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał.
Ciekawa interpretacja. Raczej nie ma takich płyt.
kajman pisze:Sugerowałbym, żeby tak policzyć głosy w topie DCD.
A to się nazywa zmiana zasad w trakcie gry. Jestem przeciw.
Awatar użytkownika
Geephard
Posty: 698
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 11:13 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 2003
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Geephard »

konwicki1980 pisze:A to się nazywa zmiana zasad w trakcie gry. Jestem przeciw.
Nie rozumiem jaki jest cel Twojego protestu. Ciebie to nie dotyczy, a osoby które głosowały i objąłby ich ten sposób liczenia, w sposób ewidentny zaprezentowały w swoich głosach lekceważący stosunek do zabawy. Dlatego nie sądzę, żeby robiło im różnicę (w każdym razie nie powinno) w jaki sposób ich głosy zostaną policzone.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5165
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: konwicki1980 »

Geephard pisze:Nie rozumiem jaki jest cel Twojego protestu.
A jaki jest cel dyskredytowania mojego protestu?
Awatar użytkownika
Geephard
Posty: 698
Rejestracja: pt wrz 04, 2009 11:13 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 2003
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Geephard »

To jest oczywiste. Ale skoro pytasz to napiszę. Po to aby sugestia Kajmana miała odzwierciedlenie w wynikach topu DCD bo nie ma sensu czekać z tym do następnego topu.
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: kajman »

konwicki1980 pisze:Ciekawa interpretacja. Raczej nie ma takich płyt.
Akurat przypadkiem słuchałem niedawno taką plytę:
Snarky Puppy - We Like It Here
a z bardziej znanych wykonawców:
Tomasz Stańko Quintet - Purple Sun
konwicki1980 pisze:A to się nazywa zmiana zasad w trakcie gry. Jestem przeciw.
W zasadzie w tej sprawie nikt wcześniej zasad nie ustalił, więc trudno mówić o jakiejś zmianie, a w tej sprawie były sprzeciwy w wątku z topem DCD. Poprzednio było przyjęte, że liczymy tak, jak głosowano i było to pójście po najmniejszej linii oporu.
gżegoż

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: gżegoż »

kajman pisze:oznacza, że w kilku przypadków osób glosujących tamże na 4 utwory głosy byłyby liczone następująco:
1 miejsce - 20 punktów
2 miejsce - 15 punktów
3 miejsce - 10 punktów
4 miejsce - 5 punktów
W przypadku głosów na 5 utworów: 20, 16, 12, 8, 4.
Nie chcę się za bardzo czepiać, ale mam wątpliwości, czy to będzie dobre rozwiązanie. Jeśli np. w topie jakiegoś wykonawcy można głosować na 150 utworów, a ktoś zna tylko 4 i tylko na nie zagłosuje, to i tak ofiaruje im na tyle dużo punktów, by bardzo mocno wywindować owe kawałki w górę. A ponieważ najczęściej są to najbardziej znane piosenki danego wykonawcy, to sami wiecie... Wyniki będą bardzo łatwe do przewidzenia, bo z góry będzie można zakładać, iż czołowe lokaty obsadzi to, co jest najbardziej znane :know:
Jak się powołujecie na top DCD, to zobaczcie na te dwa głosowania: KLIK KLIK.
Czy jednak nie byłoby lepiej, aby te głosy były liczone jako 4-3-2-1 i 5-4-3-2-1, niż 20-15-10-5 i 20-16-12-8-4? :know: 4 albo 5 punktów od takiego użytkownika nie powinno mieć jakiegoś bardzo znaczącego wpływu na końcową lokatę danego utworu, ale 20 już chyba tak :|
Ale skoro taka jest wola większości, to nic mi do tego. Tylko wyjaśnijcie, jak będą liczone głosowania, w których ktoś zagłosuje tylko na jeden lub dwa utwory? :? W topach Arki Noego czy TPN25 takie sytuacje miały przecież miejsce...
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: kajman »

Amnesia była w jednym przypadku ulubionym utworem z pięciu, w drugim była na drugim miejscu na 5 możliwych.
W poszczególnych opcjach otrzymałaby 39; 36; 8 punktów czyli w stosunku do wersji według miejsc niewiele byłoby różnic.
Z kolei Opium zdobyłoby 36; 23; 5, a Ulysses 34; 14; 3. W tym ostatnim przypadku strata do zgłoszonego głosu to 20 punktów, a tylko 11 więcej niż przy liczeniu od 1 w górę.
Tak więc ta metoda przynosi korzyści w stosunku od metody od 1 przede wszystkim w wypadku utworów zgłaszanych najwyżej w tej grupie i moim zdaniem ma to sens.
kajman pisze:Tylko wyjaśnijcie, jak będą liczone głosowania, w których ktoś zagłosuje tylko na jeden lub dwa utwory? :?
Na 1 to 20, na 2 to 20 i 10.
gżegoż pisze:W topach Arki Noego czy TPN25 takie sytuacje miały przecież miejsce...
?Nie pamiętam jak było w topie Arki, ale o ile pamiętam to w topie TPN osoba głosująca znała więcej utworów, ale tylko jeden uznała za godny uwagi. Więc słusznie dostał te 20 punktów.
gżegoż

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: gżegoż »

Jak pisałem wcześniej:
skoro taka jest wola większości, to nic mi do tego.
Ale dodam, iż nie przekonałeś mnie swoją argumentacją. Zwłaszcza w tej kwestii:
kajman pisze:(...) moim zdaniem ma to sens
A moim nie. Może jakiś by tam miało, gdybyśmy w każdym przypadku mieli pewność, iż głosujący przesłuchał choćby połowę dyskografii i rzeczywiście uznał, że tylko tych kilka utworów zasługuje na jego głos. Ale gdy jest w praktyce pewne, że żadnych innych nie zna (albo zna co najwyżej kilka innych), to nie uważam za celowe, by premiować w ten sposób tych kilka utworów tylko dlatego, bo są najbardziej znane.
kajman pisze:
gżegoż pisze:Tylko wyjaśnijcie, jak będą liczone głosowania, w których ktoś zagłosuje tylko na jeden lub dwa utwory? :?
Na 1 to 20, na 2 to 20 i 10.
:STOP: :nie:
Super. To już teraz teoretycznie mógłbym zadeklarować, że moje głosy w topie Roxette będą wyglądały tak:
1. Joyride
2. How Do You Do!
3. Sleeping in My Car,
a w topie Archive tak:
1. Hatchet.
I nic więcej, bo w obu przypadkach:
1) coś mi się kojarzy, że niektóre inne utwory były niezłe, ale nie mam czasu, by je sobie przypominać
2) kilka było słabszych, więc na nie nie zagłosuję
3) ok. 90% w ogóle nie znam i nie mam ochoty poznawać.

I co - policzylibyście te głosy na równi z głosami osób, które poświęciłyby kilkanaście godzin na mozolne, kilkukrotne przesłuchanie całej dyskografii tych zespołów, zrobienie rzetelnej i przemyślanej selekcji oraz ustalenie kolejności? :nie:

Trudno jednak - skoro zmiany zostały przegłosowane, to chyba nie ma potrzeby dalszego wzajemnego przekonywania się... :roll: Tak więc swoje zdanie wyraziłem i więcej się już nie będę wypowiadał na te tematy.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: jollyroger72 »

gżegoż pisze:I co - policzylibyście te głosy na równi z głosami osób, które poświęciłyby kilkanaście godzin na mozolne, kilkukrotne przesłuchanie całej dyskografii tych zespołów, zrobienie rzetelnej i przemyślanej selekcji oraz ustalenie kolejności?
A co ma do rzeczy czas poświęcony do ułożenia swojego topu? Orderów za to nie dają, więc nieważne, czy został on sporządzony na kolanie, od ręki, czy też po wielogodzinnych przesłuchaniach.
Dwudziestkę takiego Archive mogę ułożyć w 5 minut. "Again" na szczycie + 19 innych tytułów wypisanych z Wikipedii... Jest dwudziestka? Jest.
Awatar użytkownika
Neo01
Posty: 10698
Rejestracja: wt sty 01, 2008 5:16 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1997
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: Neo01 »

Jednak bym się przyczepił do tej interpretacji.
kajman pisze: 6 osób uważa że można głosować także na płyty koncertowe, w tym
a) 1 że na wszystkie
b) 2 że na zawierające w znacznym stopniu nowy materiał
c) 3 że na zawierające wyłącznie nowy materiał.
Wyniki interpretuję w ten sposób, że możemy głosować także na płyty koncertowe zawierające wyłącznie nowy materiał.
Akurat tu jest taka sytuacja, że prosta matematyka nie jest najlepszym rozwiązaniem do interpretacji, a to dlatego że a) niejako zawiera się w b), inaczej mówiąc: jeśli ktoś uważa że można głosować na wszystkie składanki, to to obejmuje też głosowanie na składanki z p. b) ( c) też w sumie zawiera, ale jest dalej w gradacji), innymi słowy dopuszczalne w przypadku a) byłoby też b), a więc wygląda na to że tu jest remis.
kajman pisze:4 osoby zagłosowały także na możliwość głosowania także na składanki zawierające wyłącznie materiał, który nie pojawił się na żadnej wcześniejszej płycie studyjnej.
W związku z tym nie można głosować na takie składanki.
A tu chyba też jest remis - 4:4?
Awatar użytkownika
adameria
Posty: 11784
Rejestracja: sob maja 03, 2008 5:12 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 36/37/38, 1.R.-B.F.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Co w topach warto ustalić.

Post autor: adameria »

Myślałem, że o tym porozmawiamy na zlocie. Podobnie jak o plebiscycie topowym.
Chyba od tego są zloty - czy tylko od kalamburów?
Szkoda kajman. Jakieś PW do ludzi? Z przypomnieniem?
Czuję się zawiedziony, że nie mogłem zabrać głosu w dyskusji.
Nie miałem czasu - przez miesiąc czy nawet dwa, a Ty dałeś jakiś termin głosowania
i ustaliłeś sobie, po czym zagłosowało 5 osób na krzyż (przepraszam Was). I to ma być wiążące... ech.

Najważniejsza kwestia?
Głosowanie na 1 utwór i dawanie za 20 punktów to jest mocne przegięcie i już o tym pisałem
kiedyś, a widzę, że nic się nie zmieni...
ODPOWIEDZ