Notowania podwójne

Wszelkie dyskusje na temat statystycznego widzenia Listy Przebojów Trójki — podsumowania, zestawienia, komentarze, interpretacje i wszelkie inne w tym temacie...

Moderatorzy: Piotr, Piotr

Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Notowania podwójne

Post autor: Miszon »

Temat w mej głowie wywołał zlot, a teraz przypomniała mi go dyskusja podwójne/bez emisji.

Otóż zastanawiam się, kto ustalił zasady obecnego liczenia tygodni w notowaniach podwójnych i czym są one umotywowane? (bo chyba tylko tym, aby były jakieś "nowości" w takich notowaniach). Bo kiedy podczas mojego pierwszego podwójnego (665/667) usłyszałem, że nowości liczą się pojedynczo, a reszta podwójnie, to jak wszystkie inne rzeczy w sprawie Listy wypowiedziane przez Niedźwiedzia uznałem takie postawienie sprawy za świętość.

Kiedy jednak dowiedziałem się, ze niektórzy liczą też pojedynczo powroty do 20 (a czemu nie 10 i na pierwsze miejsce itp.?), to zaczynało mi się to gmatwać (zdaje się, że chodziło o "November Rain" jako najbardziej jaskrawy przykład).

Później zauważyłem, że takie liczenie ustanawia pewien "niedobór" w statystykach. Oczywiście niedobór piosenek, tygodni i punktów. Bo jasne jest, że w zestawieniach bardziej ogólnych występuje wtedy dziwna aberracja. Przykładowo licząc 200 notowań suma punktów zdobytych przez piosenki w tym okresie powinna wynosić... (uff, nie wiem ile ale 200 razy ileś tam ;) ), suma tygodni 200*30 (20/40 zależnie od okresu liczonego), a suma piosenek (w sensie miejsc które one zajmują) podobnie 200*30 (20/40). To ma oczywiście jakieś znaczenie (marginalne zapewne, ale jednak) przy liczeniu chociażby średniego stażu na Liście jakiegoś większego zbioru i w innych statystykach.
Tymczasem jeśli w danym okresie mamy x notowań podwójnych, w których w sumie nowościami będzie 6 piosenek, to suma punktów zdobytych przez całość będzie mniejsza o jednokrotność liczby punktów zdobytych przez te piosenki w swoich debiutanckich notowaniach podwójnych, suma tygodni będzie mniejsza o 6, podobnie suma piosenek/miejsc.

No bo zachodzi taka dziwna sytuacja, że jesli mamy notowania n, n+1, n+2(numerowanym jako n+1/n+2) to w notowaniu n jest np. 30 piosenek, w n+2 też 30, ale 4 z nich (nowości) punktują tylko raz, co oznacza że notowanie n+1 składało się tylko z 26 piosenek. Oczywiście można rzec, że po prostu n+1 nie istniało, jest tylko n+1/n+2, ale w takim razie nie widać powodu dla którego te nowości nie punktują 2 razy. Sprawę rozwiązałoby uznanie że w n+1 punktują 4 spadki nieobecne w n+2, ale to pewnie komplikuje sprawę tak samo jak obecne rozwiązanie (chociaż może jest bardziej logiczne, nie zastanawiałem się nad tym).

Oczywiście można rzec, że obecny sposób liczenia jest wynikiem tradycji i nie ma co już tego zmieniać. Ale z kolei czy jest sens powielać jakiś błąd (logiczny?), którego uzasadnienia (być może) nie znamy?

Chciałbym też się dowiedzieć jakie jest stanowisko "oficjalnych liczących" w obecnym stanie rzeczy (tzn. jak w końcu liczą tak jak jest teraz).

Dziękuję.
Awatar użytkownika
Robert
Posty: 1576
Rejestracja: pn sie 28, 2006 4:06 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: nr. 137 - 1 XII 1984
Lokalizacja: Dębica

Re: Notowania podwójne

Post autor: Robert »

Brawo Miszon , podobasz mi się chłopie :) . Oficjalne zasady sporządzania statystyk zostały ujęte przez wierną grupę sympatyków i słuchaczy LP3 i przedstawione zostały na stronie 25 i 97 książki "Lista Przebojów Trójki 1994-2006" Marka Niedzwieckiego :)
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Notowania podwójne

Post autor: Piotr »

Miszon pisze:Chciałbym też się dowiedzieć jakie jest stanowisko "oficjalnych liczących" w obecnym stanie rzeczy (tzn. jak w końcu liczą tak jak jest teraz).
Krociutko. Liczenie (nowosc pojedynczo, reszta podwojnie) jest jak najbardziej prawidlowe i tak powinno byc w dalszym ciagu liczone w przypadku ponownego pojawienia sie notowan podwojnych bez wzgledu czy ktos to potrafi liczyc zy tez nie. Wezcie sobie wydrukowane notowanie np. 20 i obok 21/22 i dobrze sie przyjrzyjcie. Wtedy bedziecie wiedzieli dlaczego jest tak, a nie inaczej.
Awatar użytkownika
Arkano
Posty: 3244
Rejestracja: śr wrz 05, 2007 7:38 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: n. 283 - przełomowe
Lokalizacja: Śrem

Re: Notowania podwójne

Post autor: Arkano »

W sumie też uważam, że sposób, który przedstawił Piotr jest najsprawiedliwszy.

Niedawno zacząłem robić swoją "bazę" i pojawił się inny problem z tym związany. Co zrobić znotowaniem nr 36/37/38 z dn 8.01.1982, tzn. do jakiego podsumowania rocznego je zaliczyć? Po namyśle postanowiłem je rozbić: not. 36 zaliczyć do ostatniego tygodnia grudnia 1982r. i tym samym do podsumowania roku 1982; not. 37 wliczyć do 01.01.1983; not. 38 jak było na antenie (08.01). Więc 37 i 38 (jak wszyscy) podliczyłem do 1983.
Widzę, że w bazie i Jacka i Piotra notowanie 36 w podsumowaniach rocznych nie istnieje. To jedno z tych ustaleń "rady starszych"? (to rozwiązanie wydaje mi się jeszcze dziwniejsze od mojego)

I jeszcze inna sytuacja. "Biała flaga " była na szczycie Listy w not. 36/37/38, 39 i 40. W podsumowaniu pierwszych 50 notowań na forum jest zapis z którym się zgadzam:
4 • 180 • 1 • 5 • 10 • REPUBLIKA — Biała flaga (gdzie 5 oznacza liczbę notowań na 1)
Ale już w bazie jest zapis:
474*180*1*3*10*REPUBLIKA — Biała flaga (gdzie 3 oznacza liczbę tygodni na 1)
Przez ten zapis w bazie, jeśli pojawi się piosenka, która zdobędzie 180 pkt i zaliczy 4 tygodnie na pozycji 1, niesłusznie znajdzie się w podsumowaniu przed "Białą flagą". Przy zapisie forumowym sytuacja jest bardziej klarowna według mnie.
EDIT Właśnie widzę, że przez to "W domach z betonu nie ma wolnej miłości" przegrywa niesłusznie w podsumowaniu bazowym z "Thank You" Dido.
Awatar użytkownika
Piotr
Rzecznik Administratora
Posty: 8003
Rejestracja: pt gru 16, 2005 8:59 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 24.04.1982

Re: Notowania podwójne

Post autor: Piotr »

Arkano pisze:Ale już w bazie jest zapis:
474*180*1*3*10*REPUBLIKA — Biała flaga (gdzie 3 oznacza liczbę tygodni na 1)
Przez ten zapis w bazie, jeśli pojawi się piosenka, która zdobędzie 180 pkt i zaliczy 4 tygodnie na pozycji 1, niesłusznie znajdzie się w podsumowaniu przed "Białą flagą". Przy zapisie forumowym sytuacja jest bardziej klarowna według mnie.
Oj, oj, oj. Rzeczywiscie. Jacek ma blad w skrypcie. Zglos Jackowi ten i inne podobne, zauwazone bledy. Zawsze mozecie to jeszcze skonfrontowac z tym co widnieje tu.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Notowania podwójne

Post autor: Miszon »

Fanatyk pisze:Brawo Miszon , podobasz mi się chłopie :) .
Miło mi, ale nie wiem dlaczego? :)
Fanatyk pisze:Oficjalne zasady sporządzania statystyk zostały ujęte przez wierną grupę sympatyków i słuchaczy LP3 i przedstawione zostały na stronie 25 i 97 książki "Lista Przebojów Trójki 1994-2006" Marka Niedzwieckiego :)
WYdaje mi się, że to czytałem, ale sprawdzę jeszcze w domu.
Ogólnie to mam takie wrażenie, że im dłużej nad tym myślałem, tym większe miałem wątpliwości i stąd ten mój post.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Notowania podwójne

Post autor: Miszon »

Cóż mogę rzec - sprawdziłem w książce. Jak pisałem - nie pierwszy raz. Notowanie 21/22 też nie pierwszy raz widzę.
Bo ja nie pytam właściwie JAK jest to liczone, tylko OD KIEDY i DLACZEGO tak?
Owszem - 10 lat temu też znałem te zasady (może poza powrotami do 20) i uznawałem je za aksjomaty że tak powiem. Ale później im dłużej nad tym myślałem, to tym dziwniejsze mi się to wydawało... Bo niby dlaczego powrót na pierwsze miejsce/do dziesiątki jest liczony podwójnie, a do 20/poczekalni pojedynczo (poczekalnia mnie zresztą nie interesuje tutaj, bo i tak ona nie punktuje do podsumowania ogólnego)? I dlaczego w notowaniu 21 mamy 15 piosenek w 20-ce? Ja wiem - notowanie 21 nie istnieje, jest tylko 21/22. Ale i tak jakoś wzbudza to niepokój mej duszy ;).

Można by rzec, że pytam o podstawę dogmatyczną takiego ujęcia tych aksjomatów, bo nie wydają mi się już tak aksjomatyczne jak kiedyś o nich myślałem ;).
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Notowania podwójne

Post autor: JaceK »

Piotr pisze:Oj, oj, oj. Rzeczywiscie. Jacek ma blad w skrypcie. Zglos Jackowi ten i inne podobne, zauwazone bledy. Zawsze mozecie to jeszcze skonfrontowac z tym co widnieje tu.
Rzeczywiście... w aktualnie dostępnej statystyce są jeszcze nieścisłości.
To kwestia zestawień i interpretacji — każdą statystykę można po swojemu interpretować, lub podważyć jej zasadność. W kolejnej odsłonie archiwum (pierwsza prezentacja odbyła się na 5 zlocie w Mucznem) tych błędów jest zdecydowanie mniej (nigdy nie powiem, że ich nie ma!). Po kilku latach prowadzenia Archiwum, Waszych opiniach na Forum i w prywatnej korespondencji (Bobby rulez!, sorry Robercik...) — błędnych zapisów i podliczeń statystyk jest zdecydowanie mniej! Niebagatelna jest tutaj zasługa Piotra, który cierpliwie kontroluje moją pracę.

Macie rację — jednoznaczne zasady tworzenia statystyk i wszelkich podsumowań winny być dokładnie opisane. Howgh!
ODPOWIEDZ