Podsumowanie 1800 notowań

Wszelkie dyskusje na temat statystycznego widzenia Listy Przebojów Trójki — podsumowania, zestawienia, komentarze, interpretacje i wszelkie inne w tym temacie...

Moderatorzy: Piotr, Piotr

ralfik
Posty: 938
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:05 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 65/66
Lokalizacja: Kraków

Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: ralfik »

Jak w tytule wątku, z okazji 1800 notowania przyjrzałem się dokładnie podsumowaniu wszystkich dotychczasowych notowań.
Czy ktoś może przypomnieć, co decyduje o kolejności, gdy 2 utwory mają tyle samo pkt., były tyle samo tyg. na m.1 i tyle samo tyg. w Top20?
np.
7. 555 1 5 37 VOO VOO — Gdybym
8. 555 1 5 37 GUNS N' ROSES — November Rain
oraz
703. 175 1 3 13 GOLDEN LIFE — 24.11.94
704. 175 1 3 13 TRAVIS — Side
705. 175 1 3 13 KRZYSZTOF KRAWCZYK & EDYTA BARTOSIEWICZ — Trudno tak
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: kajman »

Z tego co kojarzę to kolejne najwyższe miejsce, ile razy na tym miejscu itd.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: jollyroger72 »

ralfik pisze:7. 555 1 5 37 VOO VOO — Gdybym
8. 555 1 5 37 GUNS N' ROSES — November Rain
Ten dylemat to tylko u części podliczających. U mnie Gunsi mają 566 punktów :wink:
ralfik
Posty: 938
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:05 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 65/66
Lokalizacja: Kraków

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: ralfik »

kajman pisze:Z tego co kojarzę to kolejne najwyższe miejsce, ile razy na tym miejscu itd.
To pasuje:
m1 m2 m3
5 4 6 VOO VOO — Gdybym
5 4 5 GUNS N' ROSES — November Rain
ralfik
Posty: 938
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:05 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 65/66
Lokalizacja: Kraków

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: ralfik »

jollyroger72 pisze:
ralfik pisze:7. 555 1 5 37 VOO VOO — Gdybym
8. 555 1 5 37 GUNS N' ROSES — November Rain
Ten dylemat to tylko u części podliczających. U mnie Gunsi mają 566 punktów :wink:
Chodzi o ich ostatni tydzień na Liście? Not. podwójne, a pkt są policzone pojedynczo. Dlatego, że powrót do Top20?
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: jollyroger72 »

ralfik pisze:Dlatego, że powrót do Top20?
Tak przyjął JaceK i inni zwolennicy takiej metody liczenia.
Pewne grono osób (w tym ja) uważa, że należy liczyć podwójnie.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: Yacy »

jollyroger72 pisze:Tak przyjął JaceK i inni zwolennicy takiej metody liczenia.
Ty to na poważnie napisałeś? :shock: tak wymyślił Niedźwiedź a przynajmniej On przyjął to jako zasadę! i każdy inny sposób liczenia jest po prostu nieoficjalny. nikt nikomu nie zabrania tak liczyć, ale nie pisz, że to sobie ktoś wymyślił. jeśli już to Ktoś ;-)

podeprę się postem bobby'ego-x'a :lol: sprzed 10 lat. pomijam kontekst, bo on tu nie ma znaczenia. chociaż pierwsze zdanie odnosi sie m.in. do tego, że wtedy gdzies w Archiwum pojawiła się liczba 566...
bobby-x pisze:Właściwie temat powinien nazywać sie "Front obrony lp3, przeciwko zmienianiu biegu historii".
(...)

"Czy wiesz, że… pierwsza setka podsumowania wszech czasów po 1266 notowaniach przedstawia się następująco:"

i włosy na głowie mi sie zjeżyły. Protestuję w imieniu starych zasad dotyczących statystyk, starych słuchaczy i całemu staremu czarowi i magii listy przebojów programu trzeciego.

Utwory NOVEMBER RAIN, ZOMBIES oraz THE UNFORGIVEN mają źle wyliczone punkty i tygodnie. I nie wiem ile razy trzeba wałkować ten temat, czy do końca świata i jeden dzień dłużej ????? Znowu na przestrzeni wielu lat sluchacze (tym razem Piotr) zapomnieli o zasadzie "notowań podwójnych". Ile razy trzeba pisać o tym że punkty jak i tygodnie w notowaniach podwójnych liczymy pojedyńczo w przypadku nowości, powrotów oraz w przypadku liczenia top 20 także skoków spoza miejsca dwudziestego !!!!!!

Jeśli na przykład liczymy top 10 to pamiętajmy że skoki spoza dziesiątki w notowaniach podwójnych liczymy pojedyńczo oraz w jeśli liczymy top 5 to skoki z miejsc od 6 także liczymy pojedyńczo. Czy to tak trudno zapamiętać i w programach w których sporządzacie statystyki wpisać odpowiednie formuły ???

Oficjalne zasady trójkowe odnośnie podsumowania wszystkich notowań począwszy od podsumowania setnego (bo wcześniej obowiązywały inne) są następujące:

- ilość punktów w top 20
- najwyższe miejsce
- ilośc tygodni na miejscu pierwszym !!!! a nie najwyższym
- ilość tygodni w top 20

Jeśli te cztery kolumny są takie same to dwa utwory zajmują to samo miejsce. Jeśli taki przypadek zdarza sie na miejscu 15 to następna pozycja ma numer 17 !!!!! a nie 16. Analogicznie jeśli 3 utwory zajmują to samo miejsce (np 90) to następny utwór jest na pozycji 93 !!!
(...)

Utwór NOVEMBER RAIN od zawsze ma 555 pkt i 37 tyg. Proszę zerknąć do książki Marka strona 366, podsumowanie 600, pozycja 3 (błąd 36 tyg wynika ze złego wpisania danych do książki). Podsumowanie sporządził Wielki Marcin Buchalski jeden z najstarszych słuchaczy listy (słucha od pierwszego notowania).

Utwór ZOMBIE ma 422 pkt i 26 tyg a nie 433 pkt i 27 tyg.

Utwór THE UNFORGIVEN ma 329 pkt i 21 pkt a nie 343 i 22 tyg i zajmuje po 1266 notowaniach 75 miejsce a nie 64.
(...)

PODSUMOWANIE PUNKTOWE "WG TOP 20" STO POZYCJI PO 1266 NOTOWANIACH

L.P. PKT. MAX. NA 1 TYG. WYKONAWCA * TYTUŁ
1 784 1 14 52 QUEEN * THESE ARE THE DAYS OF OUR LIVES
2 730 1 8 46 GUNS N' ROSES * DON'T CRY
3 624 1 11 52 MADONNA * FROZEN
4 561 1 5 49 PERFECT * NIEPOKONANI
5 560 1 5 55 ARCHIVE * AGAIN
6 555 1 5 37 GUNS N' ROSES * NOVEMBER RAIN
resztę można znaleźć na forum.

cytuję ten bardzo ważny post, bo faktycznie wiele osób nie zastanawia się skąd biora się poszczególne pozycje. młodzi mogą nie wiedzieć, ale nie-młodzi powinni to pamiętać. ;-)
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: jollyroger72 »

Yacy pisze:Ty to na poważnie napisałeś? :shock: tak wymyślił Niedźwiedź a przynajmniej On przyjął to jako zasadę!
No sorry... Jakoś nie utkwiło mi w pamięci, by taką formułę wymyślił Niedźwiedź.
I nadal będę sceptycznie nastawiony do wyżej cytowanych wypocin bobby-ego... "Twardych" dowodów brak...
ralfik
Posty: 938
Rejestracja: czw sie 12, 2010 11:05 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 65/66
Lokalizacja: Kraków

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: ralfik »

Yacy pisze: (...) Oficjalne zasady trójkowe odnośnie podsumowania wszystkich notowań począwszy od podsumowania setnego (bo wcześniej obowiązywały inne) są następujące:
- ilość punktów w top 20
- najwyższe miejsce
- ilośc tygodni na miejscu pierwszym !!!! a nie najwyższym
- ilość tygodni w top 20
Jeśli te cztery kolumny są takie same to dwa utwory zajmują to samo miejsce (...)
W tej sytuacji powinno być:
7. 555 1 5 37 VOO VOO — Gdybym
7. 555 1 5 37 GUNS N' ROSES — November Rain

Kiedyś podsumowania wszystkich notowań pojawiały się częściej na antenie, to łatwiej było zapamiętać reguły. Teraz pojawiają się już tylko raz na kilka lat (1200, 1500) :(
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: Yacy »

jollyroger72 pisze:I nadal będę sceptycznie nastawiony do wyżej cytowanych wypocin bobby-ego...
masz prawo, tylko czemu od razu tak nieprzyjemnie piszesz. "wypociny"? nie rozumiem...

ja w każdym razie te zasady, wydaje mi się, znam od zawsze. zresztą podobne wytłumaczenie mam z innego źródła:
Notowania podwójne (potrójne)
Czasami dwa (trzy) kolejne notowania są emitowane tego samego dnia (główne przyczyny to święta, podsumowania, koniec roku).
W takich przypadkach nowości (i powroty do pierwszej 20 dla podsumowań x notowań) punktowane są tylko raz. Kolejne (drugie, trzecie) notowanie jest identyczne - utwory mają tylko zwiększony staż (z wyjątkiem nowości)
w podsumowaniu 1000 notowań Niedźwiedź czytał 555 pkt, dla G'N'R...
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: jollyroger72 »

Yacy pisze:(...) tylko czemu od razu tak nieprzyjemnie piszesz. "wypociny"? nie rozumiem...
Ta ilość wykrzykników... budzi w człowieku agresję...

A tak w ogóle - cały ten temat jest dobry na pogadankę podczas kolejnego zlotu :wink:
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9891
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: bobby-x »

Yacy pisze:
jollyroger72 pisze:I nadal będę sceptycznie nastawiony do wyżej cytowanych wypocin bobby-ego...
masz prawo, tylko czemu od razu tak nieprzyjemnie piszesz. "wypociny"? nie rozumiem...
Prawdopodobnie Jolly w pewnym momencie zmienił nastawienie do mojej osoby z przyjaznej na... ma prawo. Choć nie wiem co takiego zrobiłem?
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: kajman »

Niezależnie od faktu, że wymyślił to Marek Niedźwiedzki to jest to rozwiązanie nielogiczne i zdecydowanie w moim odczuciu nieprawidłowe. Nowości i powroty w notowaniach wielokrotnych powinny być liczone wielokrotnie. Bo tak w zwykłym notowaniu utwory zdobywają w sumie 210 punktów, a w podwojnym nie 420 a np 397.
No z tymi 210 punktami też jest nie do końca tak jak być powinno, bo często tych punktów bywało więcej z powodu podwójnych miejsc i nielogicznej zasady, że po podwójnym miejscu pierwszym jest miejsce drugie, a nie trzecie jak być powinno.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: jollyroger72 »

kajman pisze:No z tymi 210 punktami też jest nie do końca tak jak być powinno, bo często tych punktów bywało więcej z powodu podwójnych miejsc i nielogicznej zasady, że po podwójnym miejscu pierwszym jest miejsce drugie, a nie trzecie jak być powinno.
Jeśliby miało być, jak piszesz, to suma również nie wynosiłaby 210 a 211 (za miejsce 1 - 2 x 20 punktów a nie 20 +19)
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: kajman »

Wiem, ale i tak jest to lepsze niż 230 punktów w notowaniu co się zdarzało.
A ja w moich prywatnych obliczeniach daję po 19,5 za dzielone pierwsze itp.
choroszcz
Posty: 612
Rejestracja: czw mar 17, 2005 10:33 pm
Lokalizacja: choroszcz

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: choroszcz »

co ja co - ALE PIERWSZE MIEJSCE NIE JEST PODZIELNE ...nawet jeśli zdobędzie je więcej niż 1 zawodnik ( przebój) . NIE WOLNO TAK KARAĆ ZWYCIĘZCÓW .
wiec jeśli stosuje się takie zasady to ..powinno być 20 pkt za 1 i tyle.
W notowaniach list przebojów można stosować taka zasadę podwójnych pozycji ...gdyż to tylko zabawa i dzięki temu więcej piosenek załapie się na listę .Skoro lista podawana jest od końca , to głupio byłoby słyszeć piosenkę z miejsca ...3 a później co ....brak drugiego. W notowaniu bodajże 3 taka sytuacja miała miejsce -ale już w późniejszych prowadzący stawiał na podwójne miejsca.

Nie wiem czy pamiętacie ale w podsumowaniu 50 notowań ( tym antenowym) - były również podwójne pozycje u przebojów z tą samą ilością pkt. TAK BYŁO I NIE MA DZIŚ CO TEGO ZMIENIAĆ. Po prostu 2+2 nie zawsze równa sie 4 ...

ps...Nie ma co zmieniać historii tak jak w sporcie próbuje się na silę liczyć medale NRD jako wspólnych NIEMIEC albo też zamieniać istniejące dawniej tradycje, reguły i zasady na dzisiejsze tylko po to aby się statystyka zgadzała .

Wyniki podsumowania nigdy nie będą miarodajne chociażby ze względu na dawny zestaw ,,20''(bez szans na powroty) a także na ZASADĘ ILOŚCI ODDANYCH GŁOSÓW ....w czasach gdy można było glosować na 1 piosenkę trudniej było utrzymać się w TOP 20 ...niż teraz , kiedy wybiera się wiele kawałków. Co zresztą sprawia ,że lista staje się trochę nudna od staroci
Awatar użytkownika
bobby-x
Posty: 9891
Rejestracja: pt lis 11, 2005 5:00 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: czerwiec 1983
Lokalizacja: Powiat Otwocki, Mazowiecki Park Krajobrazowy
Kontakt:

Re: Podsumowanie 1800 notowań

Post autor: bobby-x »

choroszcz pisze:Nie wiem czy pamiętacie ale w podsumowaniu 50 notowań ( tym antenowym) - były również podwójne pozycje u przebojów z tą samą ilością pkt. TAK BYŁO I NIE MA DZIŚ CO TEGO ZMIENIAĆ. Po prostu 2+2 nie zawsze równa sie 4 ...
Tak samo było w podsumowaniu 20 notowań, oraz roku 1982, zasada rozdzielenia miejsc przy tej samej ilości punktów pojawiła się w podsumowaniu "100".
ODPOWIEDZ