Telewizyjna Lista Przebojów

Dyskusje wszelakie na temat innych zestawień, czyli nie samą Listą Przebojów Trójki człowiek żyje... ;-)

Moderatorzy: jollyroger72, jollyroger72

marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Pierwsze symptomy "zmierzchu" TLP zauważyłem już przy notowaniu nr 7. Potem z chwilą zaistnienia konkurencyjnych "Przebojów Dwójki" zaczęło się coraz bardziej ściemniać, a teraz chyba tylko najwierniejsi fanatycy byli w stanie się tym zainteresować.

3.I.1987 wyniki (46)
Piosenka : Ocean wspomnień - Papa Dance
Teledysk : Do Wenecji stąd dalej co dzień - Elżbieta Adamiak
Nagroda jury : Być wszędzie - Zbigniew Gniewaszewski

Najlepsze polskie teledyski roku 1986 wg kącika "Metronom"
1. Black and white - Kombi
2. O,jaki dziwny, dziwny, dziwny... - Tilt
3. Videonarkomania - Kapitan Nemo
4. Przesłanie - Daab
5. Hymn łysych - Wały Jagiellońskie
6. Kolorowy telewizor - Grzegorz Markowski
7. Do Wenecji stąd dalej co dzień - Elżbieta Adamiak
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: kaem333 »

Wydaje mi się, że następcą TLP był program "Premie i premiery". Od wiosny 1987 chyba. Na 100% nie jestem pewny tytułu, ale w scenografii programu była dłoń w geście "OK" ("kółeczko"). W pierwszym wydaniu wygrał chyba "Sen na pogodne dni" Beaty Bartelik, w jednym z kolejnych wydań "Maxi singiel" Papa Dance (i tym samym, Papsi przestali być zespołem wyłącznie "dwójkowym", tym bardziej że "Przeboje Dwójki" w 1987 roku się skończyły).
choroszcz
Posty: 613
Rejestracja: czw mar 17, 2005 10:33 pm
Lokalizacja: choroszcz

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: choroszcz »

to o czym piszesz to chyba konkursy OD OPOLA DO OPOLA a moze i premie i premiery

Papa Dance wygrali w lutym 87 ...na you tube jest Maxi SINGIEL
w czolowce byla tez Halina FRACKOWIAK -Dancin Queen, Felicjan Andrzejczak -Ekscentryczny Dance i chyba ELENI -Spojrz z dwoch stron
a Beata Bartelik -to byl chyba styczen 87
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Zestaw Styczeń/Luty '87
Aleja gwiazd (R.Lipko-M.Dutkiewicz) Zdzisława Sośnicka
Nie wiem czy wytrzymasz ze mną mały (A.Korzyński-A.Spol) Maryla Rodowicz
Złom (W.Juszczyszyn-A.Poniedzielski) Elżbieta Adamiak
Całą noc (P.Szulc-B.Olewicz) Piotr Szulc
Blisko, jak najbliżej (A.Maliszewski-A.Kordeusz) Halina Benedyk

14.III.1987 wyniki (47)
Zwyciężyła Zdzisława Sośnicka - zarówno na piosenkę, jak i teledysk

Program "Od Opola do Opola" wzorujący się na Telewizyjnej Giełdzie Piosenki (istniała w latach 1966-70) pojawił się po raz pierwszy w sobotę, 14 lutego 1987. Niektóre wydania zapisałem, spróbuję je odgrzebać, może w tym celu trzeba będzie stworzyć nowy wątek.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19626
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: jollyroger72 »

Czy to definitywny koniec Telewizyjnej Listy Przebojów?
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

To jeszcze nie koniec, ale agonia i oczekiwanie na stwierdzenie zgonu.

Zestaw Marzec/Kwiecień/Maj '87
Złe słowa - Jacek Skubikowski
Bądź moim natchnieniem - Andrzej Zaucha
Dancing Queen - Halina Frąckowiak
Kołysanka dla Michałka - Majka Jeżowska
Sen na pogodne dni - Beata Bartelik
Nadchodzi niż - Grażyna Auguścik
Lamnia 2 - Omni

30.V.1987 wyniki (48)
Piosenka : Dancing Queen - Halina Frąckowiak
Teledysk : Złe słowa - Jacek Skubikowski
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: kaem333 »

Był jeszcze jakiś teledysk Mechanika, ale do innej piosenki niż w "Przebojach Dwójki". Jakaś ballada kręcona w jakimś długim korytarzu (było widać jakieś wysięgniki z mikrofonami czy coś). A może coś już mi się gmera we łbie na stare lata :)
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Zestaw Czerwiec/Lipiec/Sierpień '87
Człowiek nie jest sam - Zdzisława Sośnicka
Och lala - Rezerwat
Ekscentryczny dance - Felicjan Andrzejczak
Stroszek - Process
Samotność uczy nas - Krystyna Giżowska
Hula gula - Wały Jagiellońskie
Mamy po 20 lat - Halina Benedyk
Bielszy niż śnieg - Wojciech Skowroński
A statek płynie - Korba
Magia to ja - Andrzej Zaucha
Coraz bliżej brzeg - Zbigniew Wodecki
5 minut do Kielc - Tomasz Szwed

A jednak jeszcze jeden raz się trafiły dwa teledyski tej samej piosenki na obu listach telewizyjnych (Och lala). W tym zestawie dopiero widać przesunięcia czasowe. Wykładnią aktualności przebojów niech będzie Radiowa Piosenka Tygodnia oraz "Od Opola do Opola"

5.IX.1987 wyniki (49)
1. A statek płynie - Korba
2. Ekscentryczny dance - Felicjan Andrzejczak
3. Mamy po 20 lat - Halina Benedyk
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: kaem333 »

Czyli jednak ciągnięto nadal TLP gdy już w najlepsze istniało "Od Opola do Opola"? Rozumiem, że wciąż w ramach programu "Stare, nowe, najnowsze", bo nic innego mi tu nie pasuje, gdzie możnaby wcisnąć notowanie TLP (mam program TV na ten dzień z koszalińskiego tygodnika "Zbliżenia").
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Tak właśnie było. Nie pamiętam tylko, od którego sezonu "Od Opola do Opola" zmieniło szyld na "Premie i Premiery". Była też wersja "Stare, nowe i najnowsze" i ukazywała się w sobotę po południu.

Zestaw Wrzesień/Październik '87
Skok w bok - Anna B.
Byle do brzegu - Krystyna Prońko
Nie wiem - Ziyo
Stanie się cud - Zespół
Jezioro szczęścia - Bajm
Czy mamy jeszcze czas - Babsztyl

7.XI.1987 wyniki (50)
1.Stanie się cud - Zespół
2.Jezioro szczęścia - Bajm
3.Czy mamy jeszcze czas - Babsztyl

KONIEC
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19626
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: jollyroger72 »

marcinparys11 pisze:Stanie się cud - Zespół
Zespół = Nasz Wspólny Świat
marcinparys11 pisze:KONIEC
Amen!
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: kaem333 »

marcinparys11 pisze:Nie wiem - Ziyo
No i proszę, zaskakująco rockowy akcent na finał. Pamiętasz może jak wyglądał teledysk?
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Mimo najszczerszych chęci, nie pamiętam teledysku zespołu Ziyo.
Żeby oddać symbolikę, "Stanie się cud" był ostatnim w historii singlem wydanym przez Tonpress.
Podczas ostatniego wydania listy prezenterka zaprosiła jednocześnie do oglądania programu "Od Opola do Opola" tego samego dnia (7 listopada)w godzinach wieczornych w TVP1.
Jednocześnie (wszystko na to wskazuje) że się przestały ukazywać krajowe teledyski, przynajmniej na jakiś czas.
kaem333
Posty: 70
Rejestracja: sob sty 28, 2012 4:31 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: kaem333 »

Od czasu do czasu coś tam się ukazało. Np. w 1988 roku pokazano ciurkiem trzy świeże teledyski Lady Pank, zapowiedziane uprzednio przez Wojtka Manna w "Radiomannie". Na pewno były to "Zostawcie Titanica", "John Belushi" i jeszcze jakiś z płyty "Tacy sami". Ale to wyjątkowo. Żadna lista przebojów z tych teledysków notowana nie była. Obywatel G.C. też coś tam nakręcił w latach 1987-88 ("Przyznaję się do winy", "Nie pytaj o Polskę"). Pokazywane wtedy bardzo rzadko, raczej we fragmentach.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »


Kilka lat temu, poszukując brakujących "historycznych" list przebojów, natknąłem się na stronę, gdzie kilka osób dyskutowało na temat znalezionego notowania TLP, ale nikt nie potrafił dokładnie powiedzieć, o które wydanie chodzi. A ja nie umiałem się zalogować. Myślę, że do tego czasu wszelkie wątpliwości zostały wyjaśnione, więc przytoczę tę dziesiątkę, dotyczącą "najlepszych z najlepszych" czyli spośród dotychczasowych numerów jeden od początku Telewizyjnej Listy Przebojów, do listopada 1983 włącznie (bo wtedy ogłoszono ten konkurs). Emisja w TV 1.I.1984.
1. Raz dwa raz dwa - Maanam
2. Mr Lennon - Universe
3. Szklana pogoda - Lombard
4. Nie ma wody na pustyni - Bajm
5. XXI wiek - 2+1
6. Jesteś lekiem na całe zło - Krystyna Prońko
7. Józek nie daruję ci tej nocy - Bajm
8. Taniec pingwina na szkle - Lombard
9. Uciekaj moje serce - Seweryn Krajewski
10. Co mi panie dasz - Bajm
Nie wiem, czy już dowiedziałeś się co to było za notowanie, jeśli nie, to chyba było to notowanie.
Źródło: Tygodnik Zarzewie.

Obrazek
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Osobiście oglądałem ten program w Nowy Rok 1984. Zestaw wydrukowany w tygodniku "Zarzewie" obejmował dotychczasowe numery 1 w notowaniach 1-13 (zresztą była to jedna z trzech gazet, które wówczas drukowały comiesięczne zestawy i wyniki). Ten zestaw również był przytaczany podczas programów TLP przez cały listopad i grudzień 1983. Przebój zespołu Maanam został dokooptowany do zestawu po ogłoszeniu wyników z listopada. I zresztą wygrał!
Kilka lat temu w sieci, ale strony nie pamiętam, natknąłem się na dyskusję na temat tego notowania, stąd wspomniałem o tym.
I tylko szkoda Budki Suflera, bo "Noc komety" zasługiwała na wyższą pozycję niż spadkową...
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »

Zestaw wydrukowany w tygodniku "Zarzewie" obejmował (zresztą była to jedna z trzech gazet, które wówczas drukowały comiesięczne zestawy i wyniki)
Tą trzecią była? Bywam czasem w czytelni, ale szukanie gazet które publikowały różne zestawienia list przebojów, to jak szukanie igły w stogu siana, poza tym najbardziej znanymi, o których napisałem w osobnym wątku. Jakby ci się coś na ten temat przypomniało, i chciałbyś podzielić się tą wiedzą, bym wdzięczny.

Telewizyjną Listę Przebojów powinienem pamiętać, to przecież to moje nastoletnie lata - przynajmniej pierwsza lata emisji. Niestety kompletnie jej nie pamiętam. Miałem nadzieję, że kanał telewizyjny Kino Polska Muzyka przypomni ta listę w jakimś cyklu, ale nie przypominają, poza pojedynczymi teledyskami, rozrzuconymi po różnych programach - a spisu piosenek jakie wyemitują w danym programie nie zamieszczają.
A ja myśliwym nie jestem i ciężko coś upolować.
marcinparys11
Posty: 2357
Rejestracja: pt kwie 01, 2011 10:01 pm

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marcinparys11 »

Były trzy tygodniki : "Razem", "Zarzewie" i "Tygodnik Kulturalny" drukujące Telewizyjną Listę Przebojów. Ten ostatni gdy drukował Listę Przebojów Programu I, a później Przeboje do tańca (TOP 30 Dance Chart), co miesiąc podawał właśnie wyniki listy telewizyjnej. Nie pamiętam tylko, na jak długo redakcjom w/w gazet starczyło zapału do podawania tych wyników (a może skończyła się umowa, o której nikt wówczas nie wiedział?).
W pierwszym roku działalności TLP notowania podawane były też w audycji "Poranne Sygnały" (to był w stanie wojennym odpowiednik "Sygnałów Dnia" i nadawany w programie drugim PR, tak samo jak nieodżałowany Radiokurier; od lipca 1983 "Sygnały" powróciły do starej nazwy i do programu pierwszego, bo drugi zlikwidowano).
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »

marcinparys11 pisze: "Stanie się cud" był ostatnim w historii singlem wydanym przez Tonpress.
Dyskutowałbym. Singiel ma numer katalogowy daleki od stosowanego przez Tonpress, a mianowicie MAK-003, skrót MAK, to Młodzieżowa Agencja Kultury w pełnej nazwie Związku Socjalistycznego Młodzieży Polskiej. Na okładce napisane jest, że sponsorem nagrania była właśnie ta agencja, a nagranie powstało w studio Tonpress KAW i PRiTV. Żeby jednak nie było tak łatwo, to na labelu płyty widnieje logo Tonpress-u, rzeczony numer katalogowy MAK -003, oraz informacja "Nagranie: Młodzieżówa Agencja Kultury". Można by przyjąć od biedy, że jak już, to ich wspólne wydawnictwo, gdyby nie fakt, że pod numerem MAK 001 ukazała się płyta "Żeglując w dobry czas" i tutaj nie ma wątpliwości, że płytę wydała MAK - nie ma słowa o firmie Tonpress. Sprawa wydawcy tego singla nie jest więc jasna, nie można więc przyjąć, że był to ostatni singiel
firmy Tonpress. Ostatnim znanym singiel, z numerem katalogowym firmy Tonpress - według dzisiejszej wiedzy - była ta płyta:

http://www.kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=3753
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »

Już wiem, to na pewno, o ile to był singiel firmy Tonpress, nie był to ostatni singiel.
Zapowiedź o wydaniu tego singla to październik 1987, zapowiedź wydania kolejnych singli to luty 1988 - dalej nie sprawdzałem.
Nie zapamiętałem nagrania z tamtych lat, ani płyty, powód był prozaiczny, ówczesne władze zafundowały mi 2 letnie zielone wakacje. Przymusowe, czyli zasadniczą służbę zawodową. O nagraniu i płycie dowiedziałem się około roku 2007. Wpadło mi w ucho, postanowiłem poszukać edycji CD, bo Tonpress wydawał single kiepsko, a już w końcowej fazie bardzo kiepsko, nowe egzemplarze potrafiły od początku, charczeć i trzeszczeć. Znalazłem to nagranie, na składankowych edycjach CD, ale na wszystkich - mi znanych - za źródło nagrania posłużyło zgranie z właśnie trzeszczącego singla winylowego. A to ci niespodzianka, mało przyjemna. :(
Wracając jeszcze do labela owego singla:
http://www.kppg.waw.pl/plyta.php?plyta=3762
W ogóle nie wygląda to na wydanie firmy Tonpress z końca roku 1987, Tonpress wtedy nie używał naklejki papierowej na płycie, dane były wytłoczone bezpośrednio na płycie. Wcześniej posrebrzanej, ale w tych latach nawet na to brakowało pieniędzy. System chylił się ku bankructwu, co wkrótce nastąpiło. Ciekawe ile pieniędzy przekazano wtedy z tej akcji pomocy głodującej Afryce? Znając ówczesne realia, i system, podejrzewam, że większą część ukradziono.


Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lip 31, 2012 9:32 pm przez marekjarek5, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19626
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: jollyroger72 »

Szczerze podziwiam autora dwóch ostatnich postów za to, że ma tyle zacięcia do zgłębiania takich szczegółów. Czapki z głów!
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »

jollyroger72 pisze:Szczerze podziwiam autora dwóch ostatnich postów za to, że ma tyle zacięcia do zgłębiania takich szczegółów. Czapki z głów!
Akurat miałem wolną chwilę :D Jak czasem czytam informacje podawane w internecie, na temat polskiej muzyki z lat 80, i porównuję je, wpierw z tym co zapamiętałem, a potem porównuję z różnymi pisanym źródłami, to okazuje się, że i ja błędnie zapamiętałem, i informacje podawane w internecie są błędne. Typowy przykład, to informacje na temat kiedy, wtedy, dana płyta ukazała się na rynku. Nie liczyłem, ale rzadko można znaleźć prawdziwe informacje. W zasadzie tą historię trzeba by opisać od nowa.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »

Szukajcie a znajdziecie - powiedział Pan :)

Non-Stop 1988-02

Obrazek
ART
Posty: 8
Rejestracja: ndz paź 26, 2008 10:40 am

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: ART »

Od kilku dni KINO POLSKA MUZYKA emituje teledyski z TLP. Miałem okazję widziec kilkadziesiąt clipów, a wśród nich takie perełki jak Anna B, Joanna Zagdańska, Gayga, Jacek Skubikowski,Anna Jurksztowicz, S.Wenglorz, Daab, Zdzisława Sośnicka,Gang Marcela i cały nurt rocka z początku lat 80 Lombard, Turbo, OZ, Lady Pank, Bank i wielu innych .....POLECAM
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Telewizyjna Lista Przebojów

Post autor: marekjarek5 »

ART pisze:Od kilku dni KINO POLSKA MUZYKA emituje teledyski z TLP. Miałem okazję widziec kilkadziesiąt clipów, a wśród nich takie perełki jak Anna B, Joanna Zagdańska, Gayga, Jacek Skubikowski,Anna Jurksztowicz, S.Wenglorz, Daab, Zdzisława Sośnicka,Gang Marcela i cały nurt rocka z początku lat 80 Lombard, Turbo, OZ, Lady Pank, Bank i wielu innych .....POLECAM
Zgadza się emitują, ale nigdzie o tym nie piszą. To jest loteria, co w jakim bloku tematycznym pokażą. Zabawne, pryszczate lata mi to przypomina. Może nadawca celowo tak postępuje? Żeby był większy autentyzm przypominania, tych wykopalisk? Jak w PRL-u, polowanie na ulubione nagranie. :D :D
ODPOWIEDZ