Liczenie postów

Kącik pobożnych życzeń, sugestii, postulatów, spraw administracyjnych — każdy pomysł może okazać się dobrym, o ile uzyska akceptację społeczności Forum.lp3.pl.
grzes

Liczenie postów

Post autor: grzes »

Może to i mało istotne, ale w dzisiaj napisałem 2 posty (z tym 3) i przy tych dwóch widnieje taka sama ilość
ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Liczenie postów

Post autor: ku3a »

taka sama liczba.
a czy przypadkiem ta sama liczba nie widnieje przy wszystkich innych Twoich wcześniejszych postach? ;-)
nikt nigdy nie mówił, że ta liczba oznacza kolejność publikowania postów użytkownika ;-).
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Liczenie postów

Post autor: FOXD »

grzes pisze:Może to i mało istotne, ale w dzisiaj napisałem 2 posty (z tym 3) i przy tych dwóch widnieje taka sama ilość
Każdy kolejny twój post zmienia aktualną liczbę postów we wszystkich dotychczas opublikowanych przez Ciebie :D W efekcie po każdym nowym poście widzisz tę samą cyfrę przy twoich postach.
ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Liczenie postów

Post autor: ku3a »

tę samą liczbę...
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Liczenie postów

Post autor: FOXD »

Na jedno wychodzi, zależy od kontekstu. Nie czepiaj się :D
ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Liczenie postów

Post autor: ku3a »

nie na jedno wychodzi. cyfra i liczba to nie synonimy.
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Liczenie postów

Post autor: FOXD »

Zbyt daleki wniosek. Nic takiego nie stwierdziłem. Chodzi o kontekst. Jeszcze raz apeluję nie czepiaj się "pierdół" bo kij ma dwa końce" :D
Grycek
Posty: 3701
Rejestracja: sob lis 12, 2005 1:49 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1111
Lokalizacja: Zurych/Santa Cruz/Saarbrücken/Myslovitze/KATowice/Wroclove

Re: Liczenie postów

Post autor: Grycek »

FOXD pisze:Zbyt daleki wniosek. Nic takiego nie stwierdziłem. Chodzi o kontekst. Jeszcze raz apeluję nie czepiaj się "pierdół" bo kij ma dwa końce" :D
1. A ja chcę, żeby ku3a się "czepiał". Często dzięki temu mogę zapamiętać, jak poprawnie posługiwać się polszczyzną.
Dziwię się, że się tak oburzasz. Przecież w tylu miejscach pisałeś o wolności słowa. Rozumiem, że pełna wolność słowa dotyczy tylko Ciebie, ale ku3y, który czepia się błędów (słusznie) już nie?
Awatar użytkownika
FOXD
Posty: 22138
Rejestracja: ndz sty 03, 2010 10:54 pm
Lokalizacja: Wrocław/Breslau

Re: Liczenie postów

Post autor: FOXD »

Wolność słowa należy właściwiej odczytywać. To co sugerujesz jest pokracznością tej wolności i nijak się z nią nie wiąże. Doczepiłem się teraz do ku3a, ponieważ to nie pierwszy przypadek jak robi niskich lotów przytyki. Więc będę się bacznie przyglądał jego poprawności pisarskiej, bo polonistą na pewno nie jest.
ku3a
Posty: 20945
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Liczenie postów

Post autor: ku3a »

grunt to się pośmiać na początek weekendu.
FOXD pisze:Zbyt daleki wniosek. Nic takiego nie stwierdziłem. Chodzi o kontekst. Jeszcze raz apeluję nie czepiaj się "pierdół" bo kij ma dwa końce" :D
jako pisarz, mogę napisać, że to zbyt daleki wniosek, wcale się nie czepiam.
piotrek79
Posty: 138
Rejestracja: pt gru 30, 2011 9:12 pm
Lokalizacja: 100 lica

Re: Liczenie postów

Post autor: piotrek79 »

Jednakowoż dla kogoś nowego na forum, będzie zmieniała się najpierw cyfra przy ilości napisanych postów, a dopiero po przekroczeniu pewnej ilości napisanych postów będzie zmieniała się liczba ;)
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19579
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Liczenie postów

Post autor: jollyroger72 »

Pojedyncze liczby też mogą stanowić liczby :know:
kajman
Posty: 64175
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Liczenie postów

Post autor: kajman »

grzes pisze:Może to i mało istotne, ale w dzisiaj napisałem 2 posty (z tym 3) i przy tych dwóch widnieje taka sama ilość
ku3a pisze:taka sama liczba.
Ja chyba znowu zacytuję słownik języka polskiego z adnotacją bibliograficzną, bo tamta forma nie jest błędna.
jollyroger72 pisze:Pojedyncze liczby też mogą stanowić liczby :know:
To pogrubione to powinna być cyfra.
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19579
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Liczenie postów

Post autor: jollyroger72 »

Oczywiście - kajman masz rację. Powinno być: cyfry.
kajman
Posty: 64175
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Liczenie postów

Post autor: kajman »

Mały słownik języka polskiego (Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 1999, ISBN 83-01-11737-0) na s. 260 podaje:
ilość ż V "kategoria pojęciowa obejmująca to, co może podlegać mierzeniu lub liczeniu, czego może być więcej lub mniej; miara czegoś": I. pieniędzy, żywności.
Posty mogą podlegać liczeniu, może ich być więcej lub mniej. W związku z tym określenie ilość jest w tym przypadku zupełnie prawidłowe.
Awatar użytkownika
konwicki1980
Posty: 5187
Rejestracja: czw wrz 02, 2010 7:55 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Liczenie postów

Post autor: konwicki1980 »

No raczej stosowanie słowa ilość w stosunku do rzeczy bardzo łatwo policzalnych jak posty nie jest poprawne, choć przydługa dyskusja na ten temat jest lekko nie na temat.
http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=1856

Nie mam pod ręką słownika poprawnej polszczyzny (kajman pewnie łatwiej by go znalazł), ale chyba nie trzeba przytaczać dowodów, by odróżnić rzeczy policzalne od niepoliczalnych.
http://sjp.pwn.pl/slownik/2465708/ilo%C5%9B%C4%87

Jestem w stanie wyobrazić sobie zdanie, w którym można by użyć sformułowania ilość postów i nie zrobić błędu, ale po co się nad tym tyle zastanawiać.
W zdaniu inkryminowanym:
Może to i mało istotne, ale w dzisiaj napisałem 2 posty (z tym 3) i przy tych dwóch widnieje taka sama ilość
użycie słowa ilość jest niewłaściwe, no i wszystko na ten temat.
kajman
Posty: 64175
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: Liczenie postów

Post autor: kajman »

Czyli z tego wynika że jest niezgodność nawet w wydawnictwach PWN. To książkowe wyraźnie pokazuje, że użycie słowa ilość jest w przypadku postów bądź ludzi całkowicie prawidłowe. Nawet podany w książce przykład na to wskazuje.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10242
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Liczenie postów

Post autor: JaceK »

Grzesiu... może założysz nowy temat, bo tutaj dojdzie wkrótce do rozlewu krwi dokonanej przez purystów językowych, a każdy z nich to co najmniej magister filologii polskiej i językoznawca w jednym. A wystarczyło kiedyś posłuchać pani Kasi Kłosińskiej, by wiedzieć jaka jest 'róźnica' między cyfrą a liczbą, między liczbą a ilością, między bytem policzalnym a niepoliczalnym...

Ad'vocem: licznik postów wskazuje ogólną liczbę (bo policzalna!) Twoich wypowiedzi na Forum. Zmiana licznika następuje dopiero po zapisaniu treści kolejnego do bazy. Nie rozumiem w czym problem. +/-1 nie stanowi chyba tak traumatycznego dyskomfortu — Kajmana i tak 'не догнать'...
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15290
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Liczenie postów

Post autor: Miszon »

Ja w ogóle dowiedziałem się, że ilość/liczba jest zależne od tego, czy to jest policzalne, czy nie, dopiero jak na angielskim poznałem różnicę między "number" i "amount". Czyli jakoś z 9 lat temu. Ale nawet wtedy myślałem, że to tylko w angielskim tak rozróżniają, a w polskim to jest uznaniowe.
ODPOWIEDZ