PIRACTWO na forum!

Kącik pobożnych życzeń, sugestii, postulatów, spraw administracyjnych — każdy pomysł może okazać się dobrym, o ile uzyska akceptację społeczności Forum.lp3.pl.
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

PIRACTWO na forum!

Post autor: PS »

Mam pytanie do administracji tego forum:

Dlaczego tolerowane jest tu PIRACTWO na tak olbrzymią skalę :!: :?:
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Miszon »

Właściwie to dobre pytanie, ale trzeba by spytać adminów. Ja w każdym razie musiałem usunąć link do tego forum ze swojego podpisu na innym forum, właśnie z tego powodu...

No i w sumie ta sprawa sprawia, że nadal nie jest to forum oficjalne (poza niezdeklarowaną wolą władz jego, czy chciałyby oficjalności).
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

Dobra, zanim cokolwiek odpowiem... poproszę o szczegóły — o co konkretnie chodzi?
Ja w każdym razie musiałem usunąć link do tego forum ze swojego podpisu na innym forum, właśnie z tego powodu...
Ktoś zwrócił Ci uwagę, że masz usunąć link?

Pobieżnie wertując tematy Forumowe, stwierdzam:

Według mnie, najbardziej problematycznym działem jest tutaj dział [Poszukiwana, poszukiwany!] — zaznaczam jednak, że pierwotne założenie stworzenia go, było zupełnie inne. Wystarczy prześledzić początkowe wątki w tym dziale, i porównać z tym co się aktualnie publikuje...

Jeśli uważasz że jakiś post narusza w sposób karygodny jakiekolwiek prawa (autorskie, cywilne), w znaczący sposób narusza nasz ,,niepisany regulamin forum'' — przy każdym poście masz ikonkę wykrzyknika: zgłoś ten post. Resztę załatwią moderatorzy.

Ów ,,niepisany regulamin'' stanowił krótką zasadę — użytkownicy tego Forum są dojrzałymi, inteligentnymi ludźmi, którzy publikują tutaj swoje treści i dzielą opiniami, posługując się zdrowym rozsądkiem. I takim ludziom nie potrzeba regulaminów, zakazów, nakazów i tym podobnych banałów.

Poproszę zatem o szczegóły, i włączenie się do dyskusji wszystkich aktualnych moderatorów.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Miszon »

JaceK pisze:Dobra, zanim cokolwiek odpowiem... poproszę o szczegóły — o co konkretnie chodzi?
Ja w każdym razie musiałem usunąć link do tego forum ze swojego podpisu na innym forum, właśnie z tego powodu...
Ktoś zwrócił Ci uwagę, że masz usunąć link?
Niestety, tak właśnie było - jako że było to forum, gdzie dość rygorystycznie patrzy się na takie sprawy, mod zwrócił mi uwagę, że "ładniej" by było, abym zmienił link...

Nie sądzę też, aby "najgorszy" był dział "Poszukiwany, poszukiwana...". Jak już coś, to najwięcej linków jest niestety w Topach (w tym niestety Nasza Lista). Pewnie Chomiki też swoje robią.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

Miszon pisze:(...)
Niestety, tak właśnie było - jako że było to forum, gdzie dość rygorystycznie patrzy się na takie sprawy, mod zwrócił mi uwagę, że "ładniej" by było, abym zmienił link...
(...)
Konkretnie poproszę — co to za forum? Widać, że mamy się na czym wzorować... więc proszę wskaż stosowny URL.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Miszon »

Widzę, że "dyskusja" raczej wszystkich odstraszyła i nikt nie odważy się nic napisać. No to ja może wypowiem własne zdanie.
Pomijam to, czy linkowanie do zasobów to piractwo, ale powiedzmy, że takie mega czyste to nie jest.
Otóż sądzę, że linki do nagrań audycji (szczególnie starszych), jakieś BARDZO trudno zdobywalne nagrania utworów, itp. to można by zostawić. Natomiast wspomniane przeze mnie Topy wykonawców i chomiki, mimo całej swojej "milutkości" i "przyjemności" z nich płynących raczej nie powinny się tutaj pojawiać. Szczególnie jeśli chcemy być "poważnym" forum. Owszem, (prawie) nikt nie jest bez winy, także ja, ale ja np. usunąłem linki do Queena, chomikiem tez już się w podpisie nie "chwalę". Najbardziej mi szkoda Naszej Listy i jest to problem poważny. Ale... (patrz niżej).

Spójrzmy na to jeszcze tak, że np. pan Baron często poleca nasze forum, powołuje się na nie itp. Ktoś "cięty" w tego typu sprawach wejdzie na forum, poszpera głębiej i co będzie? Nie chciałbym, aby Prowadzący/Trójka miał/mieli z tego powodu (nie daj Boże) jakieś nieprzyjemności.
Chciałbym, żeby ktoś wypowiedział się w tej sprawie.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

Miszon pisze:Widzę, że "dyskusja" raczej wszystkich odstraszyła i nikt nie odważy się nic napisać. (...)
Też mnie to martwi... najbardziej fakt, że założyciel wątku, proszony o szerszą wypowiedź, milczy. Ale pozostali Forowicze również omijają śliski temat -- nie wierzę, że nikt nie trafił na ten wpis! 130 odsłon nie naklikaliśmy wspólnie z Miszon'em i PS'em w 2 dni po założeniu watku. Cóż...
Spójrzmy na to jeszcze tak, że np. pan Baron często poleca nasze forum, powołuje się na nie itp. Ktoś "cięty" w tego typu sprawach wejdzie na forum, poszpera głębiej i co będzie? Nie chciałbym, aby Prowadzący/Trójka miał/mieli z tego powodu (nie daj Boże) jakieś nieprzyjemności.
Pierwszy, który beknie... to będę ja! Tak jest zmajstrowane nasze prawo, że za wszelkie treści odpowiada właściciel domeny. Nie Redakcja Trójki, nie p. Piotr B., tylko ja... wasz skromny woźny-konserwator (zwany czasem przez przekorę adminem...)

Czy linkowanie do zasobów to piractwo? Polecam na początek przeczytać Linkowanie do utworów chronionych prawem autorskim... ja mam mieszane odczucia. Dla świętego spokoju należy wyczyścić forum ze wszelkich linków do ,,futrzaków'', rapidów, i innych free-zasobów. Swoją drogą uważam że promowanie takich pseudo-serwisów naszym kosztem jest bardzo nie w porządku!
Chciałbym, żeby ktoś wypowiedział się w tej sprawie.
Ja też!
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: ku3a »

czytam od początku i czekam jak wątek się rozwinie. nie pisałem, bo pisać tylko o tym, że przeczytalem nie ma sensu.
oczywiście jestem tematem mocno zainteresowany, bo dział z komentarzami do bieżących jest również pod lupą.
przypominam jeszcze, że był kiedyś wątek o linku do forum ze strony Trójki.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

ku3a pisze:(...) przypominam jeszcze, że był kiedyś wątek o linku do forum ze strony Trójki.
Temat zakończył się w zasadzie niczym... żadnej wiążącej całość konkluzji. Ja swoje zdanie tam wypowiedziałem i nie zmieniam go. Od maja nic się nie zmieniło w kwestii podlinkowania do stron Trójki: ani konkretnej rozmowy na temat, ani warunków, ani wymagań... cisza!

Założenia pierwotne, 5 lat temu kiedy zaistniało Forum -- były inne. Inny był zbiór uzytkowników i ich oczekiwania. Czasy się zmieniły, i oczekiwania (czy wręcz żądania!) użytkowników również. Jedno pozostaje niezmienne: nigdy nie było i nigdy nie będzie tutaj promowania piractwa!

I tego się trzymajmy! Zanim nas ocenzurują, sami poddajmy się autocenzurze, np. usuwajac ze swoich podpisów ,,włochate linki''.
Awatar użytkownika
adr
Posty: 5005
Rejestracja: sob sie 19, 2006 6:59 pm
Lokalizacja: Białystok

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: adr »

Ja też czytam i czekam na inne opinie. Chociaż uważam, że dyskusja skończy się jak zwykle w tego typu sprawach - bez żadnych konkretów i wniosków końcowych. Samo prawo niestety jest jakie jest, ile osób tyle interpretacji. Ja uważam, że nie piractwo, a ktoś inny że piractwo, ja nie przekonam jego, on mnie. I tak będziemy dywagować, opierając się na różnych artykułach i znajomości prawa, udowadniając (zależnie od pozycji którą zajmujemy), że białe jest białe albo jednak czarne. ;)

Ja uważam, że nie ma jednoznaczości w przepisach, a jak nie ma, to można dawać linki. Ale skończyć się może tak, że jakiś smutny pan z ZAiKSa czy innego ZPAVa przy pomocy armii prawników, a może i państwa (czyli publicznych pieniędzy, czyli nieskończonego źródełka :P) zrobi sprawę i wtedy taki przykładowy JaceK-admin będzie miał baaardzo duże kłopoty.

Trochę ironizuję, ale tak naprawdę są tylko dwa rozwiązania. Albo linki usuwamy i mamy czyste sumienie i po wsze czasy spokój od wszelkich strażników Teksasu, albo wszystko zostaje jak jest. Bronimy tego co mamy, powołując się na niejasne przepisy, bo skoro takie one są, to naszym prawem jest interpretowanie ich na naszą korzyść.

EDIT: Mi też nie za bardzo podoba się, że są linki do całych dyskografii albo do nowych, świeżych nagrań. Można tylko apelować o umiar i rozsądek, ale nawet bez tych linków pozostaną inne (np. nagrania listy, "białe kruki" itp.), do których zawsze będzie się można przyczepić.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Miszon »

A jeszcze co do Naszej Listy - przecież może ona istnieć, byle tyko nie linkować bezpośrednio do źródeł plików )tylko napisać słownie, gdzie są ;) ). Wiem, że to trochę hipokryzja, ale lepsze wyjście takie, a nie żadne.

A jeszcze - co konkretnie w Komentarzach do bieżących jest nie tak?
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: ku3a »

ktoś niestety mógłby się przyczepić do chomika zbierającego piosenki z zestawu...
ktoś niestety mógłby się przyczepić do nagranych audycji...
ktoś niestety mógłby się przyczepić do naszych kandydatów do zestawu...
Ostatnio zmieniony pt paź 24, 2008 12:48 pm przez ku3a, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Yacy »

No ja też czytam od początku i tak jak zapewne większość czekam na rozwój tematu ;-)

Miszon, pomysł z opisem utworów NL bez linka, może jest hipokryzją, ale jednak to może być jakieś wyjście. Poza tym wystarczy informacja podana przez Grycka, że utwory już są na Jego chomiku. A my i tak wysyłamy do niego pw i tak. Ja pomyślałem o tym, ze taki dział mógłby być widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników, ale to też nie jest wyjście...
Miszon pisze:A jeszcze - co konkretnie w Komentarzach do bieżących jest nie tak?
I to właśnie chyba jest największy problem... Linki do utworów z bieżącego notowania! Dla mnie osobiście, od kiedy abd3mz tym się zajął, jest to często jedyne żródło aby poznać wszystkie utwory! Wcześniej wiele z nich nie znałem, bo jednak szukanie samemu co tydzien kilkunastu utworów to za dużo i często się nie chciało ;-). A tak kilka osób wrzuci po kilka utworów, Sebastian uzupełni i jest! [ przy okazji abd3mz, wielkie dzięki za dobrą robotę :!: :-)] Ale może gdyby taki link był usunięty, a zostałby tylko opis... Podobnie do utworu promowanego... Przecież wszyscy wiemy jak znaleźć chomika abd3mz. A jeśli ktoś nowy się zapyta to na 100% dostanie kilka pw z linkiem :mrgreen:

Ja wiem, że to nie jest rezygnacja z "piracenia" tylko ukrycie tego! Wiem ...
;-)

edit:
no tak jeszcze nagrania lp3 i kandydaci...
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: PS »

JaceK pisze:... poproszę o szczegóły — o co konkretnie chodzi?
Konkretnie chodzi dokładnie o to, o co zapytałem w pierwszym poście, czyli o TOLEROWANIE PIRACTWA na forum.

Czy komukolwiek trzeba wyjaśniać czym jest piractwo? Chyba nie.

Dla jasności przypomnę, że udostępnianie w sieci nagrań pochodzących z oficjalnie wydanych płyt, chronionych prawem autorskim, jest PIRACTWEM. Za dozwoloną wymianę materiałów na forum można uznać jedynie udostępnianie bootlegów czy amatorskich filmów video nagranych przez fanów na koncertach (skoro nie sprzeciwił się temu organizator), itp. Sprawa z nagraniami audycji radiowych jest dyskusyjna, ale myślę, że ich udostępnianie (jako samowolnych podcastów) nie jest czymś szkodliwym ani nagannym, ponieważ nadawca takiej audycji nic nie traci z powodu tego, że więcej osób jej posłucha.

Najgorszą i absolutnie KARYGODNĄ sprawą jest przede wszystkim piratowanie oficjalnych, katalogowych płyt różnych wykonawców oraz wszelkich nagrań studyjnych. Jest to nie tylko problem prawny, ale również - a może przede wszystkim - kwestia przyzwoitości. Należy po prostu zrozumieć, że nie można dysponować czyjąś własnością materialną (wytwórnia płytowa) czy też intelektualną (twórca) i dystrybuować zawartości płyt, nie mając do tego żadnych praw!

Podawanie konkretnych przykładów (o które prosi administrator) nie ma najmniejszego sensu, ponieważ na tym forum jest to studnia bez dna! Każdy kto tu zagląda doskonale te przykłady zna, a ja nie zamierzam nikogo wskazywać palcem. Jeżeli miałbym osobiście zgłosić jakiś postulat, to prosiłbym o usunięcie linku z działu "Nasze topy", który prowadzi do strony, na której spiratowane są wszystkie płyty Lady Pank! Pozostałe linki mnie nie interesują, ponieważ ani z nich nie korzystam, ani sam nie zajmuję się ściganiem piractwa. To nie mój zawód i nie mój problem. Zadałem administracji to pytanie tylko dlatego, że ów proceder na tym forum rani moje poczucie dobrego smaku. I tylko tyle.

Dziękuję za uwagę.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

PS pisze:Konkretnie chodzi dokładnie o to, o co zapytałem w pierwszym poście, czyli o TOLEROWANIE PIRACTWA na forum.
NIE! Nie jest tolerowane, i osobiście dopilnowałem kiedyś usunięcia linków do ,,rżniętych'' płyt 25-lecia LP3.
Czy komukolwiek trzeba wyjaśniać czym jest piractwo? Chyba nie.
(...)
Podawanie konkretnych przykładów (o które prosi administrator) nie ma najmniejszego sensu, ponieważ na tym forum jest to studnia bez dna! Każdy kto tu zagląda doskonale te przykłady zna, a ja nie zamierzam nikogo wskazywać palcem. Jeżeli miałbym osobiście zgłosić jakiś postulat, to prosiłbym o usunięcie linku z działu "Nasze topy", który prowadzi do strony, na której spiratowane są wszystkie płyty Lady Pank! Pozostałe linki mnie nie interesują, ponieważ ani z nich nie korzystam, ani sam nie zajmuję się ściganiem piractwa. To nie mój zawód i nie mój problem. Zadałem administracji to pytanie tylko dlatego, że ów proceder na tym forum rani moje poczucie dobrego smaku. I tylko tyle.
Właśnie o to chodziło! Dokładnie w tym samym czasie kiedy usuwałem linki z rzeczonego postu, zgłosiłeś go do mederacji — ten przypadek mamy załatwiony. Jednakże, powtarzam: nie zamierzam być tutaj policjantem i wymiarem sprawiedliwości w jednej osobie. NA dzień dzisiejszy nawet nie jestem w stanie fizycznie ogarnąć wszystkich działów i czytać wszystkie posty. Po to powołani zostali moderatorzy. Kwestia tego, czy będą musieli interweniować brutalnie, i wycinać fragmenty, czy wręcz całe posty — zależy głownie od użytkowników. Jestem stanowczo po stronie kol. PS, i moje zniesmaczenie budzi podawanie tutaj wprost linków do wiadomych sajtów, bo nie jest naszym zadaniem poprawianie ich ,,oglądalności'' i ,,ściągalności''. Jak ktoś chce, to sobie znajdzie wszystko i bez szukania pomocy na tym forum. Dla nas mniej z tego pożytku, a zdecydowanie więcej szkody!

Natomiast w temacie owego ,,piractwa'' nagrań notowań listy, czy pewnych unikalnych ,,białych kruków'' — jestem w dylemacie. Sam korzystałem ze zarchiwizowanych nagrań listy których nie mogłem odsłuchać on-line, więc potępiać tego nie mogę. Gdyby PR3 miał w free-dostępie takie archiwum, nie musielibyśmy tutaj deliberować, co dobre, a co nie, tylko po bożemu ściągnąć legalnie pożądany materiał, a cały światek piracki potępić w czambuł. Niestety na razie nie widzę takich szans...

Jedno jest pewne: powściągnijmy swoją uczynność, i nie podawajmy ,,na talerzu'' adresów pirackich portali. I to co zawsze — niech zdrowy rozsądek będzie z Wami/Nami!
Grycek
Posty: 3701
Rejestracja: sob lis 12, 2005 1:49 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 1111
Lokalizacja: Zurych/Santa Cruz/Saarbrücken/Myslovitze/KATowice/Wroclove

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Grycek »

To ja dorzucę jeszcze coś od siebie.
1. Rzeczywiście odnośniki do pełnych dyskografii różnych zespołów nie powinny się pojawiać na forum. Szczególnie, że są to płyty, które można zdobyć w pierwszym lepszym sklepie.

2. Sprawa przyzwoitości, a piractwo. Ja osobiście nie odbieram zjawiska piractwa, jako coś bardzo negatywnego. Według mnie w wielu przypadkach może zwiększyć to ilość sprzedanych płyt. Ktoś mi prześle skopiowaną płytę mało znanego zespołu, przesłucham i jeśli stwierdzę, że jest to coś naprawdę dobrego, to postaram się kupić oryginalną płytę(o ile w ogóle się da ją jakoś zdobyć). Dla mnie zbawienną rzeczą jest to, że mogę sobie przed zakupem nieznanej płyty ściągnąć ją z internetu i przesłuchać. Dlaczego można przetestować samochód, komputer itd. przed zakupem, a muzyki nie?

3. "Nasza Lista". Jeśli nie będę mógł wstawić linka do utworów z NL to zawsze będę mógł wysłać do każdej zapisanej osoby wiadomość o tym, gdzie szukać tych utworów.
Awatar użytkownika
tsch
Posty: 2560
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 7:23 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: tsch »

PS pisze:Sprawa z nagraniami audycji radiowych jest dyskusyjna, ale myślę, że ich udostępnianie (jako samowolnych podcastów) nie jest czymś szkodliwym ani nagannym, ponieważ nadawca takiej audycji nic nie traci z powodu tego, że więcej osób jej posłucha.

Najgorszą i absolutnie KARYGODNĄ sprawą jest przede wszystkim piratowanie oficjalnych, katalogowych płyt różnych wykonawców oraz wszelkich nagrań studyjnych. Jest to nie tylko problem prawny, ale również - a może przede wszystkim - kwestia przyzwoitości. Należy po prostu zrozumieć, że nie można dysponować czyjąś własnością materialną (wytwórnia płytowa) czy też intelektualną (twórca) i dystrybuować zawartości płyt, nie mając do tego żadnych praw!
Moim zdaniem w tej sytuacji audycja nie różni się NICZYM od płyty. Wykonawca na "piractwie" nic nie traci - większości osób, które ściągają płyty, nie stać na wejście do sklepu muzycznego i kupowanie każdego upatrzonego krążka. Te osoby i tak, i tak nie kupiłyby albumu.
...ale kiedy przesłuchają daną piosenkę/płytę/dyskografię i spodoba się im dany wykonawca, mogą np. pójść na jego koncert, przez co wesprą go chyba nieco lepiej...
Powiedzcie mi, jak to jest, że średnia płyta w Polsce kosztuje 60-70 złotych, a np. w Wielkiej Brytanii 8-10 funtów? W Wielkiej Brytanii piractwo nie jest tak rozpowszechnione - nie dość, że bezwzględna cena płyty jest niższa o 30-40%, to jeszcze występują dość znaczne różnice w zarobkach. Gdyby albumy w empikach kosztowały po kilka złotych...
Załóżmy, że mogę kupić i przesłuchać dwie płyty miesięcznie /choć i na to mnie raczej nie stać/. Normalnie przesłuchuję 6-8 albumów tygodniowo... Tylko czemu prawo ogranicza horyzonty? Dla mnie piractwo jest dla słuchaczy formą ochrony przed kradzieżą. Mam nadzieję, że więcej zespołów podąży drogą wyznaczoną przez Nine Inch Nails i Radiohead.
Mimo wszystko kupuję płyty młodych, polskich zespołów. Aby je wesprzeć, choć zdaję sobie sprawę z tego, że z pieniędzy, które wydaję na zakup krążka, do wykonawców trafia ich bardzo niewielka część...
PS
Posty: 903
Rejestracja: ndz gru 31, 2006 10:53 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: 14.01.1984
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: PS »

ksch pisze: większości osób, które ściągają płyty, nie stać na wejście do sklepu muzycznego i kupowanie każdego upatrzonego krążka.
A kto powiedział, że musisz mieć KAŻDY UPATRZONY KRĄŻEK ze sklepu muzycznego? Dlaczego miałoby tak być? Czy z innych sklepów, do których chodzisz, też należy Ci się KAŻDA upatrzona w nich rzecz?

W ramach środków finansowych, którymi dysponujesz - dodając do tego radio oraz legalne zasoby internetu - możesz mieć dostęp do 90% muzyki, która Cię interesuje. Ale Ty z jakiegoś powodu uważasz, że jeśli chodzi o płyty, to należy Ci się dostęp do WSZYSTKIEGO.

I to jest bariera, której w dyskusji nie przeskoczymy.
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

Powoli! Wyluzujcie odrobinę... nie ma co, tutaj, przy okazji tego tematu, rozprawiać nad filozoficzno-moralną i ekonomiczno-złodziejską stroną tzw. ,,nielegalnego wejścia w posiadanie''. STOP!

Kwestia była zupełnie inna — czy tolerujemy tutaj, na Forum Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego, podawanie ,,na talerzu'' takich produktów? Jeśli do tej pory nikt tego nie wyraził lepiej, muszę to powiedzieć jasno i wyraźnie: są inne miejsca w globalnym interśmietniku, które powstały li-tylko w celu wymiany tego typu informacji (fora, blogi, ,,farmy'' linków) — niekoniecznie nasze Forum musi należeć do takich! Wręcz nie może należeć do takich!, gdyż niefrasobliwe podawanie pewnych informacji może komuś przysporzyć kłopotów. A chyba nikt kto przystąpił do tego grona, nie miał innych priorytetów niż wymiana informacji i opinii na temat Listy Przebojów Trójki i tematów z nią zbieżnych.

Od samego początku istnienia Forum, miast wymyślać punkty durnych regulaminów i wymuszać ich przestrzeganie, odwołuję się do zdrowego rozsądku każdego użytkownika, a co za tym idzie do uprzejmości, kultury wzajemnego poszanowania i nieszkodzenia sobie nawzajem. Dopuszczanie do przypadków jakie opisano tutaj jest pewnego rodzaju niefrasobliwością: jednym robisz dobrze, innym możesz zaszkodzić... I ten drugi argument do mnie bardziej przemawia! Nade wszystko nikomu nie szkodzić.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Miszon »

1. ktoś niestety mógłby się przyczepić do chomika zbierającego piosenki z zestawu...
2. ktoś niestety mógłby się przyczepić do nagranych audycji...
3. ktoś niestety mógłby się przyczepić do naszych kandydatów do zestawu...
1. To akurat przypiąłem pod kategorię "Chomiki", więc nie uwaględniłem jako konkretnie problem działu Komentarze do notowań.

2. Tu nie wydaje mi się, aby było tak źle bardzo.
Tzn. logicznie rozumuje tak:
Piractwo to kradzież. Kradzież to sytuacja, kiedy jedna osoba zyskuje finansowo, a druga traci. I teraz - czy na ściąganiu nagranych audycji ktoś zyskuje/traci?
- artyści - nie traci, bo na szczęście za słuchanie radia w domu nie trzeba płacić ZAIKS-u. A radio im już zapłaciło
- radio - nie traci, bo audycja poszła, szansa na ponowne na jej zarobienie jest żadna, bo zysków z reklam i abonamentu jej ponowne przesłuchanie nie zwiększy
- słuchający - nic nie zyskuje, bo na razie nie ma audycji, za słuchanie których trzeba by osobno płacić. Przy radiach publicznych można by powiedzieć, że taką opłatą jest abonament, którego przecież nie trzeba płacić za każde wysłuchanie audycji

Oczywiście - zdaje sobie sprawę, że prawa autorskie do audycji należą do radia, ale wszystko zasadza się na tym, że ściągnięcie audycji radiowej nie pociąga za sobą żadnych szkód/zysków materialnych. Gdyby jeszcze radio udostępniało płatne archiwum, to OK (swoją drogą - jakieś 7 lat temu byłem w radiu na dniach otwartych i wspominano, że takie coś ma być. Lata płyną i...), ale tak?

3. Kandydatów do zestawu wszyscy podają w youtube albo wrzucie, więc nie widzę problemu.

edit widząc post Jacka:
Ogólnie wydaje mi się, że powinna być prosta zasada - nie linkujemy do rapidsherów, chomików, itp. z nowościami i pełnymi płytami. Do audycji i rzadkich nagrań - zróbmy wyjatki?
Awatar użytkownika
tsch
Posty: 2560
Rejestracja: pt wrz 21, 2007 7:23 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: tsch »

PS pisze:A kto powiedział, że musisz mieć KAŻDY UPATRZONY KRĄŻEK ze sklepu muzycznego? Dlaczego miałoby tak być? Czy z innych sklepów, do których chodzisz, też należy Ci się KAŻDA upatrzona w nich rzecz?

W ramach środków finansowych, którymi dysponujesz - dodając do tego radio oraz legalne zasoby internetu - możesz mieć dostęp do 90% muzyki, która Cię interesuje. Ale Ty z jakiegoś powodu uważasz, że jeśli chodzi o płyty, to należy Ci się dostęp do WSZYSTKIEGO.
[offtopic]
Nie, ale raczej mało jest sklepów sprzedających rzeczy "intelektualne"... Rzeczy "materialnych" raczej nie można skopiować, więc nie porównujmy tego ;-)
To samo czynię od lat np. z nutami - ciągnę tonami z internetu i kseruję, chociaż tutaj sytuacja jest jeszcze bardziej absurdalna, bo np. za partyturę przeciętnego XIX-wiecznego kompozytora trzeba zapłacić średnio 80-100 zł (!)... A co dopiero z muzyką XX i XXI wieku, gdzie prawa autorskie jeszcze nie wygasły...
Ale może poruszę ten temat jeszcze przy innej okazji. I przepraszam, że wczoraj napisałem to tak ostro, nie chciałem nikogo urazić.
[/offtopic]

Co do samego problemu rzekomego piractwa na forum:
Chomiki. Problem chomików zawsze można obejść, pisząc np. "nagranie udostępniłem zwierzakowi", "nakarmiłem gryzonia" itp. i nie podając linku. To chyba nie jest karalne? W przypadku, gdy zwierzątko ma inne imię od właściciela, zawsze można skontaktować się z hodowcą i zapytać, jak się nazywa gryzoń.
Nasza Lista. Tu nie ma najmniejszego problemu, bo linki z nagraniami i tak przesyłane są do Grycka prywatnie. Odnośnik do wszystkich nagrań też można podać tym kanałem.
Audycje. Skoro bootlegi są udostępniane całkowicie legalnie, to w czym problem? Nagranie audycji również jest zapisem dźwiękowym czegoś, co już się odbyło, nagrywający również nie ponoszą żadnych korzyści finansowych...
Linki do youtube'a/wrzuty. To, co jest udostępniane, to chyba jednak problem administratorów tamtych serwerów...
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: JaceK »

ksch pisze:(...) To, co jest udostępniane, to chyba jednak problem administratorów tamtych serwerów...
Bardzo trafne... dzięki że na to zwróciłeś uwagę. To problem administratorów...
retry2
Posty: 267
Rejestracja: wt sie 21, 2007 12:17 am
Lokalizacja: ???

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: retry2 »

Chętnie wypowiem się na ten temat mimo mojej nikłej aktywności.

a) Zacznijmy od tego, że bardzo niemiło by było, gdyby nasz dobroczyńca popadł w jakiekolwiek tarapaty w związku z istnieniem forum. (Cóż z tego, że jest to wyjątkowo mało prawdopodobne) Dlatego powinniśmy zaprzestać umieszczania jakichkolwiek linków do nagrań, które podlegają prawom autorskim. Informacje tekstowe o miejscach, w których należy ich szukać nie są niebezpieczne z punktu widzenia właściciela domeny. (np. legendarna instrukcja instalacji Mac OS Tiger na PC w angielskiej wikipedii, (podobno zresztą zamieszczona za cichą zgodą Apple))

b) Zamieszczanie linków do audycji radiowych zgodnie z moją wiedzą nie jest przestępstwem, więc nagrania archiwalnych lp3 nie stanowią najmniejszego zagrożenia, wierzę również, iż władze Polskiego Radia działają z jakimś elementarnym rozsądkiem i zdają sobie sprawę, że takie linki radiu zdecydowanie pomagają. Więc w istocie nie ma poszkodowanego, a skoro tak, nie ma także przestępstwa.

c) Co do samego piractwa - kwestia praw autorskich i własności intelektualnej jako takiej wbrew pozorom jest skrajnie kontrowersyjna. Jej rozważanie na forum chyba jest jednak pozbawione sensu, takie dyskusje na sensownym poziomie można znaleźć na wielu forach o tematyce prawnej lub wolnościowej. Osobiście polecam refleksje F.A. Hayeka z "Konstytucji wolności"

Edycja:

d) No, i najważniejsze. Nasza Lista jest dla mnie jedną z najciekawszych częścią. Mam nadzieję, że uda się kontynuować tą zabawę, coś z pewnością uda się wymyśleć.
Ostatnio zmieniony sob paź 25, 2008 8:20 pm przez retry2, łącznie zmieniany 1 raz.
kajman
Posty: 64025
Rejestracja: pt wrz 22, 2006 9:00 pm
Lokalizacja: toruń

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: kajman »

Dwie uwagi:
1. Kwestia moralna. Dla mnie niemoralne i nierozsądne jest postępowanie wytwórni płytowych. Ceny płyt są bardzo wyśrubowane i praktycznie namawiają do piractwa. Większość zysków zabierają wytwórnie wykorzystując zarazem kupujących jak i artystów. Jest to także postępowanie nierozsądne, bo sporo niższe ceny znacznie mogłyby zwiększyć sprzedaż płyt i zarazem zyski wytwórni.
Dodam jeszcze, że niektóre wydwórnie stosują totalnie niemoralne praktyki uniemożliwiające odsłuchiwanie płyt i (o ile mi wiadomo) całkiem legalne tworzenie kopii zapasowych.
2. Kwestia praktyczna. To forum mocno siądzie, jeżeli zaczniemy blokować linki. Głosowanie na forumową pozbędzie się utworów trudno dostępnych, Nasza Lista być może padnie, Topy zmienią się w głosowanie na najbardziej popularne piosenki, bo do mniej popularnych nie będzie dojścia, bo nie sądzę, żeby kogokolwiek byłoby na kupowanie całych dyskografii raz na półtora miesiąca.
Awatar użytkownika
Miszon
Posty: 15265
Rejestracja: pn lis 13, 2006 12:18 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 640
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: PIRACTWO na forum!

Post autor: Miszon »

1. ależ kajmanie - dobra kultury są dobrami wyższego rzędu i nie są konieczne do zycia jak pokarm i woda, tylko są sweo rodzaju "zbytkiem". Nikt cię nie zmusza, żebyś kupował płyty (bez względu na cenę). GDyby płyty kosztowały 200 czy więcej złotych i tak można by na nich zarobić, bo jakieś snoby wydałyby kasę na odpowiednio wydany towar. A większość i tak obecnie kosztuje około 30-40 zeta. Że za granicą 10$ to wiem, ale dolicz sobie jeszcze lot do Stanów i wyjdzie ci na zero ;).

A piszę o tym dlatego, że ten twój argument (a także kscha) jest najczęściej wspominanym przez internautów wszędzie, ale też najłatwiej go wyśmiać i obnażyć podstawowy błąd rozumowania.
(ale nie zamierzam dalej toczyć takiej dyskusji, po prostu pokazuje że trochę nie tak to jest)

2. Nie sądzę aby siadło. Nie po ot tu jesteśmy przecież. A kto będzie chciał coś znaleźć, to znajdzie (np. jeśli chodzi o płyty do Topów). Kilka minut w google i masz co tylko chcesz (ewentualnie kilka osób może dać ci kurs, jak szukać ;) ). NL i zestaw do głosowania - zestaw wszyscy wiedzą, gdzie jest, a z NL i tak każdy śle info do prowadzącego, który tylko zbiera to wszystko do kupy. Linka nie musi tu być.
ODPOWIEDZ