Praca licencjacka

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
Markus15
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 31, 2012 1:40 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: około not. 950
Lokalizacja: Warszawa

Praca licencjacka

Post autor: Markus15 »

Witam wszystkich!

Jakiś czas temu w kilku postach na tym podforum zaznaczyłem, iż trwają pracę nad moją pracą licencjacką. Niniejszym szczęśliwie mogę ogłosić, że dobiegły one końca!

Praca jest już napisana, oprawiona, i złożona - prawdopodobny termin jej obrony to 14 listopada 2012 roku.

Jak już wspominałem we wcześniej publikowanych postach, wkład Was wszystkich - pasjonatów sięgających często pamięcią do swych młodzieńczych lat, by tylko wydobyć szczegóły dawnych list - w niniejszej pracy jest niebagatelny. Pozwoliłem sobie wyrazić ten pogląd również w treści pracy.

Może wykażę się zuchwałością, ale treść pracy przedstawiam już dziś, przed jej ocenom na niniejszym forum - to jedyna forma podziękowania jaka przychodzi mi do głowy. Plik zamieszczam na serwerze zewnętrznym: PRACA LICENCJACKA

Wszystkich zachęcam do zapoznania się z tekstem, a następnie do wyrażenie swej krytycznej opinii.

Pozdrawiam,
Marek Lubasiński
JaceK
woźny-konserwator
Posty: 10241
Rejestracja: pn lip 21, 2003 11:01 am
Lokalizacja: Kraków, Galicja
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: JaceK »

Pogratulować! Ile to już prac naukowych powstało na kanwie Listy?
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9758
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: tadzio3 »

Np moja praca magisterska :)
Awatar użytkownika
Yacy
Posty: 21971
Rejestracja: wt gru 27, 2005 11:14 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 67 30.07.1983
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: Yacy »

a gdzie można ją przeczytać? :-)
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9758
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: tadzio3 »

Ja całej pracy nie udostępniałem, ale w tym dziale gdzieś powinien być temat, w którym przedstawiłem wyniki badania ankietowego na temat tożsamości słuchacza Trójki, która była główną częścią mojej pracy.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: marekjarek5 »

Zadałem sobie trud przeczytania.
Nie znalazłem nic o Liście Przebojów Radia Lublin, bardzo popularnej liście przebojów na początku lat 70, i wielu innych, regionalnych co prawda, ale popularnych listach przebojów. Podobnie rzecz się miała na początku lat 80, gdzie prawie każda regionalna stacja radiowa prezentowała własną listę przebojów. Często na tych listach gościły nagrania zespołów, których próżno szukać na listach przebojów ogólnopolskich.
Nie znalazłem również informacji, jak się miały owe listy przebojów do faktycznego zainteresowania danymi piosenkami, w postaci zakupu tychże. Radiowe listy przebojów na całym świecie odzwierciedlały to co najlepiej się sprzedawało, taka była, ich podstawowa funkcja. W Polsce, od samego początku wszystko zostało postawione do góry nogami. Listy przebojów nie odzwierciedlały, na ogół, tego co najchętniej kupowano, a w postaci wydawnictw, na ogół płytowych. Odzwierciedlały, na ogół gusta, raz prowadzącego taką listę, dwa gusta słuchaczy, którzy głosowali nie poprzez zakup danego produktu, głosowali za pomocą kartki pocztowej. To istotna, podstawowa różnica. Na przykład, w okresie największej popularności LPP3, w latach 80, słuchało tej listy kilka milionów, głosowało kilka tysięcy. Rozdźwięk cokolwiek duży.
ku3a
Posty: 20933
Rejestracja: czw lis 10, 2005 8:32 pm
Lokalizacja: 872, 1186

Re: Praca licencjacka

Post autor: ku3a »

marekjarek5 pisze:W Polsce, od samego początku wszystko zostało postawione do góry nogami.
to nie jest żadne postawienie do góry nogami, tylko kompletnie inne podejście, zresztą jak dla mnie o wiele lepsze. bo na listę sprzedaży "zagłosować" można tylko raz na dany produkt (chyba że się komuś kupi na prezent itp.) i w dodatku "głosuje" się zarówno na te płyty, które szalenie będą nam się podobać, jak i na te, które totalnie nam nie podejdą.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: marekjarek5 »

to nie jest żadne postawienie do góry nogami, tylko kompletnie inne podejście
Typowo polskie wynikające wtedy z uwarunkowań. Polska specyfika była pochodną nie wydolności całego ówczesnego przemysłu muzycznego.
Na całym świecie było tak, wpierw ukazywała się płyta a potem dopiero nagrania były lansowane w radio. Jak się spodobały to płyta była chętnie kupowana. W Polsce było odwrotnie, do góry nogami. Płyta często ukazywała gdy piosenka dawno już nie była lansowana w radio, ba, większość zdążyła o piosence zapomnieć. Wszystko na odwrót.
Tak np LPP3 lansowała prawie przez cale lata 80 nagrania których na płytach nie sposób było kupić, normalnie w sklepie. Podobnie grała Rozgłośnia Harcerska, i wszystkie inne listy przebojów wtedy w Polsce.

Z zabawniejszych historii to były takie, że Marek Niedzwiecki grał w radio całe polskie płyty, które co dopiero ukazały się w sklepach. W przypadku zagranicznych płyt, wtedy nieosiągalnych w sklepach, miało to sens, ale w przypadku polskich nie wiem jaki to miało sens.

Przykład. Najchętniej kupowaną płytą w Polsce w roku 1982 była pierwsza płyta zespołu Perfect.
Markus15
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 31, 2012 1:40 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: około not. 950
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca licencjacka

Post autor: Markus15 »

marekjarek5 pisze:Zadałem sobie trud przeczytania.
Bardzo mi miło!
marekjarek5 pisze:Nie znalazłem nic o Liście Przebojów Radia Lublin, bardzo popularnej liście przebojów na początku lat 70, i wielu innych, regionalnych co prawda, ale popularnych listach przebojów. Podobnie rzecz się miała na początku lat 80, gdzie prawie każda regionalna stacja radiowa prezentowała własną listę przebojów. Często na tych listach gościły nagrania zespołów, których próżno szukać na listach przebojów ogólnopolskich.
Zgadza się - w części historycznej skupiłem się na listach ogólnopolskich. Gdybym miał jeszcze opisywać i charakteryzować wszystkie regionalne wydania to pewnie ciągle bym pisał ;)
marekjarek5 pisze:Nie znalazłem również informacji, jak się miały owe listy przebojów do faktycznego zainteresowania danymi piosenkami, w postaci zakupu tychże.
Ponownie - zgadza się i znów był to zabieg celowy. Część historyczna była, jakby nie patrzeć, obszernym wstępem do tematu. W pierwotnym planie pracy uwzględniony był osobny rozdział, w którym przeanalizowana miała być sytuacja na opisywanych listach w kontekście OLiS. Miał zostać również poruszony problem rzeczywistego przełożenia głosów, oddawanych na każdą z przedmiotowych list, na ostateczny kształt notowania - czy i jak wpływają na to duże wytwórnie płytowe, czy wyniki są miarodajne. Gdybym w pracy chciał umieścić te i inne pomysły to byłaby z tego co najmniej praca magisterska w okolicy 70 stron ;)
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: marekjarek5 »

Miał zostać również poruszony problem rzeczywistego przełożenia głosów, oddawanych na każdą z przedmiotowych list, na ostateczny kształt notowania - czy i jak wpływają na to duże wytwórnie płytowe, czy wyniki są miarodajne.
Taka analiza, czyli wpływ list przebojów na sprzedaży płyt, lub szerzej na rynek muzyczny, wtedy i dziś, byłaby bardzo ciekawa.
Awatar użytkownika
tadzio3
Posty: 9758
Rejestracja: czw sie 12, 2004 2:17 am
Lokalizacja: Tykocin / Białystok
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: tadzio3 »

marekjarek5 pisze:W Polsce, od samego początku wszystko zostało postawione do góry nogami. Listy przebojów nie odzwierciedlały, na ogół, tego co najchętniej kupowano, a w postaci wydawnictw, na ogół płytowych.
W pełni zgadzam się z Kubą w tej kwestii. Lista przebojów piosenek, to zupełnie co innego niż lista sprzedarzy płyt. Tutaj się głosuje, tam się kupuje. Listy przebojów starające się na siłę promować wszystko to co się sprzedaje są co najmniej dziwne. Szczytem głupoty były końcowe lata listy "30 ton", która to właśnie za najważniejszy składnik układanej kolejności wzięła sprzedaż albumów i singli, co prowadziło do kuriozalnych rozstrzygnięć i braku spójności. W konsekwencji tego lista straciła popularność, poważanie i zakończono jej działalność.
A co do pracy licencjackiej, jeszcze jej nie czytałem, ale w chwili wolnego powinienem to zrobić.
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: marekjarek5 »

Przy okazji, podsumowanie roku 1982, czyli co 30 lat temu było popularne, według różnych list przebojów, różnie kompilowanych, według sprzedaży, według głosowania słuchaczy, różnych rozgłośni i czasopism.
"Magazyn Muzyczny" styczeń 1983 roku. Pierwszy numer tego wydawnictwie po zmianie profilu z jazzowego na popularny.
Obrazek
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Praca licencjacka

Post autor: jollyroger72 »

Znalazło się w końcu troszkę wolnego czasu, no i przeczytałem tę pracę. Cóż mogę napisać o niej? Jest "krótko, zwięźle i na temat". Bez zbędnych "dłużyzn" i zapełniaczy tak, by praca osiągnęła magiczne 100 stron (a często studenci w ten sposób podchodzą do tworzonego przez siebie dzieła).
Co do treści, mogę się odnieść jedynie do części prezentującej chronologię list przebojów w Polsce oraz do LP3, bowiem Antyradio i Radio Eska wraz ze swoimi listami przebojów są mi zupełnie obce. Fajnie to jest wszystko zestawione i niemal pozbawione błędów. Piszę "niemal", gdyż wychwyciłem dwa lapsusy: jeden ewidentnie Twój i jeden Marka Niedźwieckiego:
1. Panu Sito na imię Paweł, a nie zawarte w pracy imię Piotr.
2. Pierwsze wydanie Listy Przebojów Radiowej Jedynki miało miejsce 6 października 1974 roku, a nie jak napisał w swej książce Marek Niedźwiecki - 16 października.
Markus15 pisze: Praca jest już napisana, oprawiona, i złożona - prawdopodobny termin jej obrony to 14 listopada 2012 roku.
To już chyba po obronie? I jaka ocena "uczelnianego jury"?
Markus15
Posty: 6
Rejestracja: pt sie 31, 2012 1:40 am
Listy Przebojów Trójki słucham od: około not. 950
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praca licencjacka

Post autor: Markus15 »

Cieszę się, że błędów tylko tyle :)

Paweł/Piotr to faktycznie zwykła omyłka - może akurat myślałem co napiszę o Baronie :)

O tej dacie pierwszego wydania gdzieś też czytałem, ale jak widać ostatecznie zdecydowałem się na tę niewłaściwą wersję...

A co do oceny: 5 - za pracę dyplomową, 5 - za jej obronę :)
Awatar użytkownika
jollyroger72
Posty: 19439
Rejestracja: czw lut 02, 2012 12:26 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: not. 176
Lokalizacja: Port Royal!

Re: Praca licencjacka

Post autor: jollyroger72 »

Markus15 pisze: A co do oceny: 5 - za pracę dyplomową, 5 - za jej obronę :)
Gratuluję i bardzo się cieszę :D Pozdrawiam.
Miro88
Posty: 1
Rejestracja: czw mar 26, 2020 1:42 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: 93
Kontakt:

Re: Praca licencjacka

Post autor: Miro88 »

Bardzo ciekawy temat. Gratulacje.
ODPOWIEDZ