Jazz 1960 (i nie tylko jazz)

Kiedyś to było „Pierwsze uruchomienie...” — teraz niech poruszane będą tutaj wątki, które nijak nie pasują do innych tematów Forum. Taki Hyde Park Listy Trójki
Awatar użytkownika
marekjarek5
Posty: 502
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 2:24 pm
Listy Przebojów Trójki słucham od: od zawsze
Kontakt:

Jazz 1960 (i nie tylko jazz)

Post autor: marekjarek5 »

"Pierwsza ankieta czytelników "Jazzu"", za rok 1960.
Ciekawa ankieta, nie tylko dlatego, że pierwsza, ciekawa w ogóle. Będzie się takie podsumowanie pojawiało w tymże czasopiśmie do końca istnienia tegoż, czyli do początku lat 90. Oczywiście, z czasem czasopismo rozszerzy swój profil, o muzykę popularną, pod koniec lat 60 i dalej, a na przełomie lat 70/80 o muzykę rockową, w roku 1982 w ogóle zmieni profil na, tylko, muzykę rockową i popularną.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Niewielu głosujących, ale nie ma w tym nic dziwnego, raz pionierskie czasy, bardzo pionierskie!, dwa, była to wtedy muzyka bardzo elitarna. A i później też. Wystarczy powiedzieć, że płyty winylowe, te będące dziś klasyką polskiego jazzu, ukazywały się wtedy, w tysiącach, a nie dziesiątkach tysięcy sztuk, że nie wspomnę o nakładach setek tysięcy. Bardzo znane nazwiska artystów, w zasadzie klasyka tematu. Kurylewicz, Trzaskowski, Komeda-Trzciński, Matuszkiewicz, Milian, Namysłowski, (nie wiedziałem, że był aż tak dobrym puzonistą), Dyląg, Dąbrowski, Karolak, Wróblewski, Zabiegliński. Prawdziwa PETARDA! Wielu z wymienionych artystów, zaistnieje również, jako twórcy przebojów muzyki popularnej, piosenki.
Warto podkreślić, wysoki poziom merytoryczny czasopisma.
Poniżej Marek Gaszyński, i nieodżałowany Witold Pograniczny, oraz, co dla mnie jest kompletną niespodzianką Jerzy Milian jako grafik, karykaturzysta.

Obrazek
Obrazek

Czy w roku 1960, a może wcześniej?, były publikowane, w Polsce, takie zestawienia, roczne, odnośnie muzyki popularnej, tego nie wiem.
Ktoś może wie?
ODPOWIEDZ